Son Dakika
24 Haziran 2018 Pazar

Ahilik Haftası Nedeniyle Toplantı…

24 Eylül 2013 Salı, 14:23
Ahilik Haftası Nedeniyle Toplantı…

Ahilik Haftası nedeniyle Küçük Sanayi Sitesi toplantı salonunda düzenlenen toplantıda birlik beraberlik mesajları yenilendi.

Ahilik Haftası nedeniyle düzenlene toplantıya Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, CHP Genel
Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç, Partilerin milletvekilleri ve esnaf katıldı.

BARIş ORTAMININ KORUNMASI ıçıN HERKES ELıNDEN GELENı YAPTI

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz Anadolu’nun bir gönül coğrafyası olduğunu belirterek, bu toprakların temeli olan Pir Sultan Abdal’ın, Hacı Bektaşi Veli’nin Mevlana’nın Ahilik kültürünün temellerini atıklarını ifade etti. Bu coğrafyada dil, din, mezhep ayrımı gözetmeden bir arada
yaşandığını kaydeden Vali Lekesiz, Hatay’ın bu konuda sadece Türkiye’ye değil dünyaya örnek olduğunu ifade etti. Bu topraklarda inşa edilen bakış açısının tüm renkleri kucaklayan bir bakış açısı olduğunu söyleyen Vali Lekesiz, Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğu bu günlerde tüm kesimlerin barış ortamının korunması için elinden geleni yaptığını kaydetti.

TüRKıYE CUMHURıYETı çOK SAğLAM TEMELLER üZERıNE KURULDU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap Ahilik Haftası nedeniyle yaptığı konuşmada, bu günlerde özellikle Hatay’ın ihtiyacı olduğu birlik ve beraberliğe vurgu yaparak, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin çok sağlam atıldığını ifade etti. Türkiye Cumhuriyeti’nin dil, din mezhep üzerine değil, tüm yurttaşları eşit bir şekilde kucaklayacak bir anlayışla kurulduğunu belirterek, bu nedenle bu değerler üzerinden bu ülkeyi bölmeye çalışanların hiçbir zaman başarılı olamadığını kaydetti.

Ahilik kültürünün ve esnafların bu birlik ve beraberliğin sağlanmasında çok önemli rol oynadığını belirten Matkap, Hatay’ı etkileyen bütün olumsuzluklarda herkesin üstüne düşen görevi sonuna kadar yerine getirdiğini ifade etti.

TüRKıYE GIPTA ıLE BAKILAN BıR üLKE HALıNE GELDı

AKP Hatay Milletvekili Adem Yeşildal,  Türkiye’nin bir zamanlar gıpta ile baktığı ülkelerin bugün Türkiye’ye gıpta ile baktığını belirterek, ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçmesine rağmen bu ülkenin sahip olduğu birlik ve beraberlik ruhunun bütün bu sıkıntılı sürecin üstesinden gelebileceğini ifade etti. Yeşildal, Suriye olaylarında ve son günlerde yaşanan olaylarda toplumun her kesimin dayanışma halinde olduğunu ve kentin huzur ortamını koruduğunu kaydetti.

BU OYUNLARIN üSTESıNDEN BıRLıKTE GELECEğıZ

MHP Hatay Milletvekili şefik çirkin ise Ahilik geleneğinin en güzel sergilendiği
yerlerden birin Hatay olduğunu belirterek, Hatay’ın Suriye olayları ve son olaylarda çok ciddi bir sınandan geçtiğini ve bu sınavı toplumun tüm kesimleri ile birlikte başarıyla geçtiğini kaydetti. çirkin Hatay’ın bu kardeşlik ve beraberlik ortamının bozulmasına izin vermeyen başta toplumun önde gelen kanaat önderleri ve toplumun tüm kesimlerine teşekkür etti. Hatay üzerinde ciddi oyunların oynandığını kaydeden çirkin, Hatay’daki kardeşlik ve birlik tecrübesinin bu oyunların üstesinden gelecek güçte olduğunu ifade etti.

AHıLıK GELENEğı TüM TOPLUMA öNDERLıK EDEN BıR ANLAYIşTIR
Toplantının açılış konuşmasını yapan Hatay Esnaf ve Sanatkârları Odası Başkanı Aldülkadir Teksöz,  Ahilik geleneğinin sadece esnaflara değil tüm topluma önderlik eden yol gösteren bir anlayış olduğunu ifade etti. Esnaf ve toplum olarak herkese düzen görevin Ahilik geleneğinin devamını sağlamak olduğunu belirten Teksöz, Ahiliğin temeli olan birlik, beraberlik ve kardeşliği hayattın her alanına yerleştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, özellikle Hatay’ın bu günlerde bu birlik ve beraberliğe her zamankinden çok daha fazla ihtiyacımız olduğunu vurguladı.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz