AFAD’tan Tatbikat

02 Ağustos 2015 Pazar, 17:26

Samandağ ilçesinde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerince denizde kurtarma tatbikatı gerçekleştirildi.

Kıyıya vuran dalgaların geri dönüşü sırasında oluşan rip akıntısının etkili olduğu sahilde, boğulma vakalarının geçen yıla göre yüzde 25 artması üzerine valilik ve AFAD İl Müdürlüğü harekete geçti.

Samandağ Kaymakamı Cahit Çelik ve AFAD İl Müdürü Halil Aykut’un da dalgıç kıyafetleriyle katıldığı, 12 kişilik arama kurtarma ekibinin görev aldığı tatbikat, gerçeğini aratmayan görüntülere sahne oldu.

Senaryo  gereği, Şahlankaya Meydanı’nda boğulma tehlikesi geçiren tatilciyi kurtarmak için harekete geçen AFAD ekibi, zaman kaybetmeden bölgeye ulaştı. Başarılı operasyonla kıyıya çıkarılan, solunumu duran tatilci, buradaki ilk müdahalesinin ardından hayata döndürüldü.

– “Bu yıl da maalesef 6 kişi boğularak can verdi”

Kaymakam Çelik, tatbikat öncesinde yaptığı açıklamada, ilçenin 25 kilometrelik kıyı şeridinde açık deniz olması nedeniyle rip akıntısının yoğunlaştığını söyledi.

Boğulma vakalarıyla sıklıkla karşılaştıklarını belirten Çelik, şöyle devam etti:

“2015 öncesi son 5 yılda 30 ölümlü vaka oldu. Bu yıl da maalesef 6 kişi boğularak can verdi. Ekiplerimizin müdahale edip kurtardığı vatandaş sayısı da 18. Biz de buradaki ölüm vakalarını minimize etmek amacıyla ilgili kurumların katıldığı bir toplantı düzenledik. Daha sonra aldığımız kararlar çerçevesinde valimizin de talimatıyla bugün burada vatandaşların yoğun şekilde denize girdiği Çevlik, Deniz Mahallesi ve Meydan’da 10 cankurtaran görevlendirildi. 3 tane de denizden müdahale için bot alındı. İnşallah bundan sonra istemediğimiz vakalar olmaz.

Bizim görevimiz de bu olaylar olmadan önlemek. Bu tatbikatın da amacı böyle bir vaka gerçekleştiğinde olaya müdahale edecek arkadaşların teknik olarak kapasitesini arttırmak ve tecrübelerini geliştirmek.”

Vatandaşların da rip akıntısı konusunda bilgi sahibi olmaları gerektiğini kaydeden Çelik, akıntı olan bölgelerde suyun bulandığını sözlerine ekledi.

– Akıntıya kapılırsanız “asla yüzmeyin”

AFAD İl Müdürü Aykut da rip akıntısının halk arasında yanlış bilindiğini anlattı.

Rip akıntısının dibe çekmediğini, aksine denizin ortasına sürüklediğine dikkati çeken Aykut, şunları dile getirdi:

“Vatandaşlarımızın rüzgarlı zamanlarda asla denize girmelerini istemiyoruz. Böyle durumlarda zaten suyun rengi farklılaşıyor. Şayet denize girip akıntıyla muhatap kalıyorlarsa yaptıkları en büyük yanlışlık, insan psikolojisi gereği direkt sahile doğru yüzmeye başlıyor. Asla yüzmesin, kendisini bir zaman suyun üzerinde tutarak dalgaya teslim etsin, dalga sakinleştikten sonra sağlı sollu yanlara yüzsün çünkü akıntı bunu içeriye çekiyor, alta değil, denizin ortasına doğru çekiyor.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz