Son Dakika
24 Haziran 2018 Pazar

ADD Kubilay’ı Andı…

25 Aralık 2013 Çarşamba, 10:11
ADD Kubilay’ı Andı…

Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay şubesi bir mesajla, şeriat saldırısı sonucu öldürülen Kubilay ve arkadaşlarının saygıyla anıldığını bildirdi.
 
ADD şube Başkanı Yrd. Doç. Kezban Kuran:
“Cumhuriyet rejiminin 1925 yılında meydana gelen şeyh Sait isyanından sonra şahit olduğu ikinci önemli irtica olayı tarihe Kubilay olayı olarak geçen 23 Aralık 1930’da meydana gelen Menemen olayıdır.
 
şeriatçılar, Derviş Mehmet önderliğinde Cumhuriyet yönetimini yıkıp yeniden saltanat ve hilafete dayalı bir yönetim kurmak için isyan çıkardılar. Bu gericiler, huzuru sağlamaya çalışan Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ve iki bekçiyi şehit ettiler.
Kubilay’ı acımasızca katledenlerin temsil ettikleri zihniyet, Cumhuriyete başkaldıranların çirkin yüzlerini bizlere göstermesi açısından çok iyi değerlendirilmelidir.
 
Türkiye Cumhuriyetinin karanlık düşüncelere ve bağnazlığa karşı başlattığı savaşın simgesi olan Mustafa Fehmi Kubilay Cumhuriyetin tüm kazanımlarıyla korunacağının en somut örneği olarak Türk tarihindeki saygın yerini almıştır. Cumhuriyet felsefesinin, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan düşünce ve girişimler, Türk ulusunun duyarlılığı ve sağduyusu ile hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklarını iyi bilmelidirler. Ancak bu gün Kubilay’ı acımasızca katledenlerin temsil ettikleri zihniyetin günümüzdeki uzantılarının ve Türkiye Cumhuriyetine düşman olanların birlikteliği çok iyi değerlendirilmelidir.
 
çirkin bir ortaklık içinde olan bu güçler her seferinde Atatürk’e, laikliğe, devrimlere, ülkenin bölünmez bütünlüğüne ve Atatürkçülere saldırmakta ve ülkemiz giderek karanlığın içine çekilmektedir. Kubilay’ın katledilişinin 83.yılında bu vatan ve Cumhuriyet uğruna canını seve seve veren ve Türk ulusunun gönlünde saygın yerini alan başta Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay olmak üzere tüm şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz”dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz