Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

ADD 70.yıl kutlama mesajı…

23 Temmuz 2009 Perşembe, 11:31
ADD 70.yıl kutlama mesajı…

      Ulusumuzun bağımsızlık ve özgürlük savaşımını kazanmasının ardından, Mustafa Kemal’in ileri görüşlülüğüyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti, belirlediği ereklere ulaşmış, varlığını ve ulusal kimliğini tüm dünyaya kabul ettirmiştir.
 
     Hatay sorununun çözüme kavuşturulması için yoğun çaba gösteren Mustafa Kemal, “Kırk asırlık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz” sözleriyle, Hatay’dan hiçbir koşulda vazgeçilmeyeceği konusunda Türk Ulusu’nun kararlılığını en iyi biçimde ortaya koymuştur.
 
     Tarihsel geçmişi, kültürel yapısı ve ulusal kimliğiyle özünde bir Türk yurdu olan Hatay’ın anavatana katılması, bu anlayışın önemli bir göstergesidir. Hataylı yurttaşlarımızın, büyük sevgi duydukları Anavatan Türkiye’yle bütünleşmesi, ulusal birliğimizi ve dayanışmamızı güçlendiren onurlu bir adım olarak tarihteki yerini almıştır.
 
      Bağımsız Hatay Parlamentosu’nun özgür istenciyle aldığı kararla bir Türk Yurdu olan Hatay Anavatan’a katılmış, Hataylılar kendi yaşam biçimlerini ve ulusal kimliklerini seçmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti, kuruluşundan bu yana Mustafa Kemal’in, “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesinden ayrılmamış, diplomasiye öncelik veren dış politika yaklaşımlarıyla, barışın sürekli kılınmasına büyük özen göstermiş, bir istikrar ögesi olarak dünyanın saygınlığını kazanmıştır. Hatay’ın Anavatan’a katılması bunun en anlamlı göstergelerindendir.
 
     Atatürkçü Düşünce Derneği Hatay şubesi olarak, Hatay’ın Anavatana katılmasının yıldönümünde başta Atatürk ve Tayfur Sökmen olmak üzere, bu ulusal zaferde emeği geçen ve bugün aramızda olmayanları şükran ve rahmetle anıyor, tüm yurttaşlarımıza esenlikler diliyoruz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz