Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Açlık ve sefalete mahkum edildik…

05 Şubat 2010 Cuma, 10:35
Açlık ve sefalete mahkum edildik…

Tarım Orkam-Sen Hatay ıl Temsilcisi Kadri Gönüllü, AK Parti’ nin karlı kamu işletmelerini yok pahasına sermayeye aktardığını, bu işletmeleri karlı hale getiren emekçileri de sokağa bırakarak, açlığa ve sefalete mahkum etmeye çalıştığını ileri sürdü. Gönüllü, Tarım ıl Müdürlüğü binası önünde, TEKEL işçilerine destek amaçlı yaptığı açıklamada, iktidarın emekçilere yönelik çok yönlü kuşatmada ısrar ettiğini savundu.

çalışanların, farklı statülerle farklılaştırılmak istenildiğine dikkati çeken Gönüllü, şöyle devam etti: “Böylelikle işçi-memur, kadrolu işçi-taşeron işçisi, sözleşmeli, 4/C‘ li, 4/B’ li adı altında parçalanmış emekçilerin örgütsüzleşmesi, etkisizleştirilmesi, eşit işe eşit ücret ilkesinin ayaklar altına alınması isteniyor. AK Parti karlı kamu işletmelerini yok pahasına sermayeye aktarırken bu işletmeleri karlı hale getiren emekçileri de sokağa bırakarak, açlığa ve sefalete mahkum etmeye kararlıdır.
 

Bunun en son somut örneği TEKEL işçilerinin durumudur. Bugün Ankara’ da sürmekte olan işçilerin direnişi bu noktada Türkiye’ nin bütün emekçileri için önemli bir sınav niteliği kazanmıştır. Hamasi sloganların ötesinde bir gerçek olarak ifade edilecek olursa bugün tüm emekçilerin yüreği Tekel işçileri için atmakta, umutları, talepleri Tekel direnişinde somutlanmaktadır. Tekel direnişi emekçiler için bir nirengi noktasıdır.” Gönüllü, direnişin kaybedilmesinin sonuçlarının bütün emekçiler için ağır olacağını savunarak, “Direnişin kazanılması durumunda ise aynı 25 Kasım Grevinde yaşandığı gibi, emekçiler için daha aydınlık, daha demokratik bir Türkiye umudu güçlenecektir.

Bu nedenle emek güçlerinin herhangi birinin bu direnişi hafifsetmeye hakkı yoktur. Siyasi iktidar Tekel işçilerini pervasızca kapının önüne koyabileceğini, kimsenin onlara sahip çıkmayacağını düşünerek bu adımı attı. Tekel işçileri yıllardır süren bu karanlığa karşı bir meşale yaktılar. Bu meşalenin sönmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz