Son Dakika
17 Ekim 2018 Çarşamba

Açlık sınırı sınırları zorluyor…

27 Ekim 2014 Pazartesi, 11:53

TÜRK-İŞ tarafından, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 27 yıldan bu yana her ay düzenli olarak yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının 2014 Ekim ayı sonuçları açıklandı.

Buna göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.205,43 lira, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.926,47 lira oldu. Bir önceki ay açlık sınırı 1.190,04 TL, yoksulluk sınırı 3.876,37 TL olmuştu.

GIDA HARCAMALARINDAKİ ARTIŞ DİKKAT ÇEKİYOR

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,29 oranında arttı. Yılın ilk on ayı itibariyle artış oranı yüzde 11,45 olurken, 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 13,26 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 13,44 olarak hesaplandı.

GÜNLÜK MUTFAK MASRAFI 40 LİRA

Açıklamada şu bilgiler verildi:
“Hesaplanan bu tutar, dört kişilik bir ailenin yaşadığı haneye girmesi gereken toplam geliri ifade etmektedir. Ancak bu geliri aldığı ücretle elde edebilenlerin sayısı, ülkemizde sınırlı sayıdadır. Asgari ücretin 891,03 TL olduğu günümüzde milyonlarca kişi ailesiyle birlikte, günlük 30 lira düzeyinde elde ettiği gelirle geçimini sürdürmeye çalışmaktadır. Oysa dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için yapması gereken mutfak masrafı bile günlük 40 liraya ulaşmaktadır.

TEK KİŞİNİN YAŞAM MALİYETİ

Konfederasyonumuzun belirlemelerine göre, tek bir kişinin yaşam maliyeti günümüzde 1.426,05 liraya ulaşmıştır. Bir işçinin, ailesi dikkate alınmadan sadece kendisi için yapması gereken harcama tutarı, yılbaşına göre 235 lira artmıştır.

Dört kişilik bir ailenin sadece gıda harcaması tutarı yılbaşına göre 124 lira, yaşam maliyeti ise 403 lira artış göstermiştir.

GEÇİM DERDİ SİYASETİN GÖLGESİNDE KALIYOR

Çalışanların içinde bulunduğu bu olumsuz geçim koşulları, ülkenin siyaset gündemindeki hareketlilik karşısında ön sıraya çıkamamaktadır.

Ancak ateş düştüğü yeri yakmakta, çalışanların, aileleri ile birlikte satınalma gücü gün geçtikçe aşınmaktadır.

GELİR ARTIŞI ENFLASYON KARŞISINDA ERİYOR

Gerçekleşen enflasyon, yılbaşında hedeflenen enflasyon oranının çok üzerindedir. Hedeflenen enflasyona göre belirlenen ücretli ve emeklisi gelir artışları, satın alma gücü aşındıktan sonra kısmen giderilmeye çalışılmakta ve fakat sağlanan refah artışından bir pay almaları mümkün olmamaktadır.

Mutfak enflasyonunda yaz aylarında görülen mevsimsel düşüş bu yıl yaşanmamıştır. Gıda fiyatlarında bu ay görülen artış, elektrik ve doğalgaza gelen yaklaşık yüzde 10’luk fiyat artışı ve bunun tetikleyeceği diğer fiyat artışlarıyla birleştiğinde, sıkıntıların katlanarak artacağı ortaya çıkmaktadır. Nitekim gıdada bu ay gerçekleşen fiyat artışları mutfak harcamasına olumsuz yansımıştır.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz