Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

Acil Telefonları Boş Yere Aranıyor…

04 Ekim 2013 Cuma, 12:54
Acil Telefonları Boş Yere Aranıyor…

Ancak Türkiye’de olur dedirten açıklamayı kısa adı ATTDER olan ‘Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği’ Genel Başkan Yardımcısı Osman Nuri Kundakçı yaptı.
 
Osman Nuri Kundakçı, Hatay’da bir gün içinde Acil 112 telefonlarına toplam 11 bin civarında çağrı geldiğini ancak bu çağrıların sadece 300 civarında ki adedinin doğru olduğunu geriye kalan binlerce çağrının ise telefon sapıkları ve bunu adet haline getiren sorumsuz kişilerce yapıldığını söyledi.
 
Nüfusu 1.5 milyon civarında olan bir kent için bu sayının oldukça fazla olduğunu dillendiren Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği’ Genel Başkan Yardımcısı Osman Nuri Kundakçı “Hatay’ın yeni oluşumla birlikte 15 ilçesi oldu. Ortalama nüfusu 1.5 milyon. Acil 112 gibi hayati önem taşıyan bir kuruma günde 10 bin civarında gereksiz çağrı geliyor ve bu kurumu meşgul ediyorsanız bunu bir kez daha düşünmek zorundasınız” dedi.
 
Telefonla arayarak personeli boş yere meşgul eden telefon sapıklarının bazen çirkin cümleler kurduğunu da hatırlatan Kundakçı, personelin bundan fazlasıyla alındığını söyledi.
 
ASILSIZ ıHBARLARLA EKıPLERıMıZıN ZAMANI çALINIYOR
 
Kimi telefon sapıklarının ise personeli rahatsız etmesi yanı sıra doğru olmayan asılsız ihbarlar yaparak ambulansları ve ambulanslar da görev yapan sağlık ekiplerini boş yere yanlış adreslere gönderdiklerini hatırlatan Osman Nuri Kundakçı, bunun da telafisi zor bazen hayati meselelerde zaman kaybına neden olduğunun altını çizdi.
 
Zaten yetersiz personel ile yetersiz donanımla çalıştıklarını hatırlatan Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Osman Nuri Kundakçı “Söz konusu kişi veya kişiler her kim ise ekibimizi doğru olmayan bir vakaya yönlendirdiğinde olası doğru bir vakaya gidişini geciktiriyor. Bu hem ekonomik bir bedel gerektiriyor hem de hayati önem taşıyor. Söz konusu hasta sizin hastanız olabilir. Acil 112’ye bugün benim işim düşmüş, yarın sizin işiniz düşebilir. Bunu böyle algılamak gerekiyor. Bir kültür meselesi ancak bizim bu alanda kültürümüz ne yazık ki gelişmemiş” ifadesinde bulundu.
 
YARGIDA çOK DOSYA VAR AMA
 
Söz konusu durum ile ilgili çok sayıda kişinin telefonunun tespit edilerek konunun yargıya taşındığını anlatan Osman Nuri kundakçı, “Ancak yargıya taşıdığımız davalardan da çoğu kere önemli bir ceza çıkmadığı için aynı telefon sapığı bir süre sonra benzer girişimlerde bulunuyor. Yargıya taşıdığımız çok dosya var” dedi.
 
Bu sorumsuzluğun yargı yolu veya kolluk güçleriyle giderilmesinin de aslında mümkün olmadığını anlatan Kundakçı, “Bir düşünün gün içinde kuruma gelen 10 binden fazla çağrıdan söz ediyoruz. Siz de olsanız, kolluk güçleri de olsa, konuyu yargıya da taşısanız ne olacak? 10 bin vakadan söz ediyoruz Bunun altını bir kez daha çiziyorum. Kültür meselesidir bu. Eğitim meselesidir. Bu sorunun başka türlü çözüm yolu yoktur” dedi.
 

Açıklamasında sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen şiddet olaylarını da sert bir dille kınayan Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Osman Nuri Kundakçı kendileriyle direkt ilgili olmayan birçok olayda dahi insanların sağlık çalışanlarına şiddet uyguladığını bu hareketin ise herkesten fazla hastaya zarar verdiğini sözlerine  ekledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz