Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

AB ilişkileri sempozyumu…

31 Ekim 2009 Cumartesi, 17:34
AB ilişkileri sempozyumu…

TOBB Ekonomi ve Teknoloji üniversitesi ıktisadi ve ıdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın, AB’nin ülkemizde çok az bilindiğini ama buna rağmen üzerinde çok fazla yorum yapılan bir konu olduğunu söyledi. Hatay Barosu’nun düzenlediği “Türkiye Avrupa Birliği ılişkileri Sempozyumu”na katılan Aydın, konuştuğumuz konular hakkında fazla bilgi sahibi olmadan konuştuğumuzu belirterek, “ülkemizde AB konusu herkesçe çok az bilinmemesine rağmen, herkesin çok fazla konuştuğu bir konudur” dedi. AB ve Türkiye ilişkilerini tartışırken, Türkiye merkezli bir konuşma yaptığımızı ifade eden Aydın, şunları söyledi: “Avrupa’yı çok garip ve düşman görür gibi bir havamız var.
 
AB Türkiye’den taleplerde bulunduğu zaman, bu taleplerin sadece bizden istendiğini sanıyoruz. Oysaki bizdeki en büyük eksiklik, AB’nin içyapısına bakmamaktır. Türkiye sadece teknik konularla uğraşarak AB’ye yaklaşmamalıdır. Avrupa kültürü ve benzeri oluşumlar oluşturulurken, Türkiye seyirci değil müdahil olmalıdır”
 
Avrupa birliği sürecinde bir eksiğimizi giderdiğimizde, AB’nin önümüze yeni bir engel koyduğu kanısının halkta çok yaygın olduğuna dikkat çeken Aydın, “Avrupalıların bizi istemediklerini sanıyoruz. Bu sürece başladığımız zaman bizim ne yapmamız gerektiği kâğıtlarda zaten yazılıdır ve bürokratlar bunları çok iyi bilirler. Ama nedense her seferinde bu konu siyasilere malzeme olur.
 
Oysaki AB müzakerelere kabul ettiği zaman bizlere göz yummuştur. Kopenhag kriterlerini yerine tam olarak getiremeyen ülkelerle müzakere yapılmazken, Türkiye’yi yeteri seviyede olduğu ön görüldüğü için müzakerelere kabul etti. AB Türkiye’ye bu kıyağı geçmese, bunca yıllık çaba boşa geçmiş olacaktı. Açıklamasında bulundu.
 
Hata Barosu Başkanı Sinan Akgöl ise yaptığı açılış konuşmasında, özellikle genç avukatların faydalanmaları için düzenledikleri sempozyuma ilginin çok az olmasından yakındı. ATSO Toplantı Salonu’nda yapılan sempozyuma, Hatay Vergi Mahkemesi Başkanı Uğur Karadoğan, Hatay ıdari Mahkemesi Başkanı Selbi Koca ve çok az sayıda genç avukat katıldı

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz