Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

AB Bilgi Noktası Açılış Töreni…

21 Nisan 2010 Çarşamba, 12:33
AB Bilgi Noktası Açılış Töreni…

22 Nisan 2010, Perşembe günü, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde kurulan AB Bilgi Noktası’nın açılış töreni, 19 AB üyesi ülke  Büyükelçisinin ziyareti ile Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılacağı bildirildi.
 
AB Türkiye Delegasyonu ve Gaziantep Ticaret Odası arasında 30 Kasım 2006 tarihinde imzalanan “Türkiye AB Bilgi Merkezleri Ağı‘nın Desteklenmesi Projesi” ile Gaziantep Ticaret Odası bünyesinde bir “Proje Koordinasyon Birimi” oluşturuldu. Koordinasyon Birimi, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, ızmir, ıstanbul, Kayseri, Konya, Mersin, Samsun, şanlıurfa, Trabzon ve Van’da faaliyetlerini sürdüren toplam 18 AB Bilgi Merkezi‘nin tüm teknik ve finansal faaliyetlerini koordine ederek, AB Türkiye Delegasyonu ve AB Bilgi Merkezleri arasındaki iletişimi sağlamaktadır.
 
 
AB Bilgi Merkezleri, toplumu AB hakkında bilgilendirmeyi, AB-Türkiye ilişkileri hakkındaki önyargıların önüne geçmeyi, halka yönelik doğru ve düzenli bilgi akışını sağlamayı hedefleler. Bu amaçla, kamu kurumlarıyla, okullarla, STK’larla, KOBı’lerle, üniversitelerle, belediyelerle ve diğer kurum ve kuruluşlarla ortak etkinlikler gerçekleştirmektedirler. Türkiye genelinde 18 ilde kurulmuş olan AB Bilgi Merkezleri, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun mali desteği ile bu etkinlikleri gerçekleştirmekte ve Avrupa Takımı olarak bilinen AB uzmanı konuşmacılardan, eğitim programları ve seminerlerinden, okullara yönelik okul turları ve kültürel etkinliklerden yararlanmaktadır. 
 
AB Bilgi Noktası açılması kararlaştırılan 8 il içerisinde Antakya’nın da yer alması, kültürel zenginlikleriyle ünlü, farklı din ve medeniyet mensuplarının barış içinde bir arada yaşadığı Hatay için son derece memnuniyet vericidir.
 
 
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ile Gaziantep Ticaret Odası AB Bilgi Merkezi arasında 17 şubat 2010 tarihinde bir Ortaklık Protokolü imzalanmıştır. Bu protokol çerçevesinde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda kurulan AB Bilgi Noktası’nda, AB’ye katılım ve AB-Türkiye ilişkileri hakkında gelen sorular cevaplandırılacak, halkın AB konusunda bilgilendirilmesine yönelik ihtiyaç duyulan dokümanlar sağlanacak ve AB Bilgi Merkezleri’nin desteği ile Hatay’da AB konulu çalıştay, seminer, sergiler ve kültürel etkinlikler düzenleneceği bildirildi. Bu kapsamda; 22 Nisan 2010, Perşembe günü Antakya Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde kurulan AB Bilgi Noktası’nın açılış töreni, 19 AB üyesi ülke  Büyükelçisinin ziyareti ile yapılacak.
 
 
Antakya ziyaretleri esnasında Hatay Valiliği ve Antakya Belediye Başkanlığı ziyareti ve bir şehir turu gerçekleştirecekleri söylendi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz