Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

AA’nın 1 Nisan şakası…

02 Nisan 2009 Perşembe, 11:46
AA’nın 1 Nisan şakası…

Anadolu Ajansı’nın dün yayına verdiği ve bugün birçok gazete ve internet sitelerinde yer alan “ılk kez Dünya’ya çok benzeyen gezegen keşfedildi” başlıklı haberin AA muhabirinin kurguladığı “1 Nisan” şakası olduğu bildirildi.

 

şakanın evrensel günü olarak kutlanan 1 Nisan’da Anadolu Ajansı dün “ılk kez Dünya’ya çok benzeyen gezegen keşfedildi” başlıklı haberi yayına sundu. AA muhabiri tarafından kurgulanan ve “Heidelberg/Pasadena” mahreçli haberde, “Dünya’dan 2 milyon ışık yılı uzaklıkta bize en yakın gökada olan Andromeda’da bilim adamlarını çok heyecanlandıran keşifte bulunulduğu” belirtildi.

 

Haberde Hubble, Chandra teleskoplarıyla Hawaii’de 4200 metrelik rakımda kurulu Mauna Kea Keck ıkiz Teleskopunun yardımıyla yapılan keşifte, Dünya’nın 395-280 milyon yıl önceki haline çok benzer bulgular elde edildiği kaydedilmiş astrofizikçilerle jeologların , “Bu gezegende yaşam mutlaka var. çünkü gezegenin çapı ve beslendiği güneşin (yıldızın) uzaklığı, Güneşimiz ve Yer’e yakın, yani tahminen 14 bin km ve 168 milyon km uzaklıkta” olduğu görüşüne yer verilmişti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz