Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

9 Milyon 330 Bin Kitap Okundu….

10 Ocak 2012 Salı, 09:45
9 Milyon 330 Bin Kitap Okundu….

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından 2008 yılında başlatılan ”Türkiye Okuyor” kampanyası kapsamında, Hatay’da yapılan çalışmalar ile ilgili değerlendirme toplantısı yapıldı.     
 
Vali Yardımcısı Kadim Doğan, ıl Milli Eğitim Müdürlüğü salonunda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, Hatay genelinde yürütülen bu kampanya dahilinde 2011 yılının sonu itibariyle toplam 9 milyon 330 bin 224 kitap okunduğunu söyledi.
 
 
Kampanya kapsamında kentte başarılı çalışmalar yapıldığını belirten Doğan, 4 yıl önce kentteki kitap sayısının 51 bin iken bu sayının bağışlarla bir milyon 458 bine ulaştığını ifade etti.
 
 
Doğan, öğrenciler arasında kitap okumayı en üst seviyeye çıkarmak için ilin kendine düşeni yaptığını, il genelinde kütüphane ve okuma salonu bulunmayan okul kalmadığını, kent genelindeki kütüphane sayısının ise 373’e ulaştığını kaydetti.     
 
Okulların velilere ve halka da açık olması gerektiğini ifade eden Doğan, toplumun tüm kesiminin kitapla buluşması için çalışmaların devam edeceğini, öğrencilerin araştıran, inceleyen ve analitik düşünen bireyler olabilmesi için kütüphanelerin devamlı güncellenmesinin önemli olduğunu dile getirdi.
 
Doğan, ”Ana Kız Okuldayız” kampanyası kapsamında da önemli çalışmalar yürütüldüğüne dikkati çekerek, kentte 110 bin dolayında olan okumaz-yazmaz sayısının önemli oranda eritildiğini, bu anlamda Türkiye’de 6. sırada bulunduklarını ifade etti.    
 
 
 ıl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç ise kampanyanın, öğrencilerde okumanın bir davranış değişikliği ve alışkanlık haline gelmesini amaçladığını, kampanyanın bu yıl bitmesine karşın, okuma oranının arttırılması için çalışmaların hız kaybetmeden sürdürüleceğini dile getirdi.
 
 
Okumanın gerekliliğinin tartışılamayacağını anlatan Tulmaç, tüm eğitimcilerin birer örnek olması gerektiğini, bir anne ve baba olarak da her ailenin akşam kendilerine okuma saati belirlemesi gerektiğinin altını çizdi.
 
 
Tulmaç, kampanyanın kent genelinde başarılı şekilde uygulandığını ve tüm okullarda okuma saatleri düzenlendiğini bildirerek, en çok kitap okuyan öğrencileri de ödüllendirdiklerine değindi.     
 
 
Toplantıya milli eğitim şube müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve okul müdürleri katıldı

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz