Son Dakika
16 Temmuz 2018 Pazartesi

881 Yıldır Ayakta Kalmayı Başardı…

10 Şubat 2012 Cuma, 15:53
881 Yıldır Ayakta Kalmayı Başardı…

“Abbasiler döneminde Kasım Bey tarafından 1131 yılında yaptırılan ve 2010’da restore edildikten sonra yeniden hizmete açılan, 881 yıldır ayakta kalmayı başaran Kasım Bey Camisi’nden ezan sesi yükseliyor” Yayladağı’nda Abbasiler döneminde Kasım Bey tarafından 1131 yılında yaptırılan ve 2010 yılında restore edildikten sonra yeniden hizmete açılan Kasım Bey Camisi’nden 881 yıldır ezan sesi yükseliyor. Edinilen bilgiye göre, Yayladağı’nın 10. yüzyılda Bizans ımparatorluğu himayesine geçmesinin ardından Abbasi Devleti tarafından görevlendirilen ve Avar Türkleri Savcılı Aşireti Lideri Kasım Bey, kısa sürede ilçeyi Bizanslılardan alarak, bugünkü Suriye sınırında, Yayladağı (Ordu) beyliğini kurdu.
 
 
Beyliği kurar kurmaz, ilçede 1131 yılında Selçuklu mimarisine uygun bir cami ve köprü inşa ettiren Kasım Bey, her iki esere de kendi ismini verdi.
 
 
ılçe Müftüsü Mehmet Güneş, yaptığı açıklamada, inşasından bugüne kadar çeşitli dönemlerde restorasyon çalışması yapılan Kasım Bey Camisi’nin, 9 asır öncesinden günümüze kadar ayakta kalmayı başaran ender ibadeşanelerden olduğunu belirtti.
 
 
ılçenin en eski camisi olma özelliği taşıyan Kasım Bey Camisi’nde 881 yıldır ezan sesi yükseldiğini vurgulayan Güneş, caminin bugüne kadar dört kez onarımdan geçirildiğini ve bu onarımların aslına uygun olarak yapıldığını söyledi. 300 kişi kapasiteli caminin yapıldığı dönemde bir imam odası ile abdesşane, şadırvan, son cemaat yeri ve minareden oluştuğunu bildiren Güneş caminin giriş kapısında bulunan dört kitabede yapılışı ve restorasyonları hakkında bilgilerin yer aldığını ifade etti.
 
 
 Cami içerisinde taştan yapılmış minber ve mihrap ile dört adet taş sütun bulunduğunu belirten Güneş, caminin tavanı ve müezzin yerinin ise ahşaptan yapıldığını dile getirdi.
 
Güneş, caminin namaz kılmaya gelenlerin yanı sıra mimari görüntüsüyle de her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırladığını vurgulayarak, mimari açıdan Hatay’daki diğer camilerden farklı olduğu için ziyaretçilerin ilgisini çektiğini sözlerine ekledi. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz