Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

81 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı….

24 Ocak 2012 Salı, 10:37
81 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı….

Hatay’da 10 yıl aradan sonra etkili olan kar yağışının ardından 81 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi. Kapalı köy yollarının ulaşıma açılması için ıl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinesinde çalışma başlatıldı
Hatay kent merkezi ile Yayladağı, Hassa, Reyhanlı, Belen, Altınözü ve Samandağ ilçelerinde Cumartesi günü akşam saatlerinden itibaren başlayan kar yağışı, yaşamı olumsuz etkiledi. Valilik Basın ve Halkla ilişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 1952 yılında etkili olan yağışta kar kalınlığının 20, 2000 yılında 15, iki gün önceki yağışta ise 18 santimetre olarak ölçüldüğü bildirildi. Açıklamada, kent merkezinde valilik, ilçelerde ise kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan kriz merkezlerinin, Pazar günü sabah saatlerinden itibaren çalışmalarına başladığı ifade edildi. Kent merkezi ile ilçeler arasında ulaşımı sağlayan yollarda başlatılan çalışmalar kapsamında, karayollarının ulaşıma açıldığı bildirilen açıklamada, şöyle denildi: ”Kar nedeniyle ulaşıma kapalı olan 81 köyün yollarının açılması için çalışmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir. ıl Jandarma Komutanlığı, ıl Emniyet Müdürlüğü, ıl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü görevlilerince trafik düzenini sağlamak, yolda mahsur kalabilecek hastaları, araçları kurtarma çalışmaları yapmak üzere ekipler oluşturulmuştur. Ayrıca Antakya Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince kar yağışı dolayısıyla yollara devrilen ağaçların kaldırılması çalışmaları devam etmektedir.
 
Bundan sonraki dönem ile ilgili olarak, karların erimesiyle oluşabilecek su taşkınlarına karşı dere yataklarına yakın meskun mahallerde oturan vatandaşların mağdur olmaması için anons yapılarak uyarılması hususunda tüm belediye başkanlıklarına yazılı talimat verilmiştir. Ayrıca Asi Nehri’nin taşma risklerine karşılık taşkın sahası içinde bulunan yerleşim yerlerinde ikamet eden vatandaşların uyarılması için ilgili kaymakamlıklara talimat gönderilmiştir.”
 
Ailere Gıda ve Yakacak Yardımı
 
Açıklamada, kar yağışının ardından il merkezi ve 11 ilçede ulaşılabilen mahalle, belde ve köylerde inceleme yapıldığı da belirtildi. Acil ihtiyacı olduğu tespit edilen 588 aileye gıda, 379 aileye yakacak, 15 aileye soba ve 10 aileye de giyim yardımı yapıldığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
”Aynı zamanda sağlık görevlileri tarafından da sağlık destek hizmeti verilmiştir. Ayrıca enerji nakil hatlarında tel kopmaları ve direk devrilmelerinden meydana gelen arızaların ve kesintilerin giderilmesi için TEDAş Müdürlüğünce çalışmalar yürütülmektedir. Altınözü ve Yayladağı ilçe merkezleri, bu ilçelere bağlı belde ve köyler ile Antakya ve Samandağ ilçelerine bağlı 18 belde ve 86 köyümüze elektrik verilememekte, bu husustaki çalışmalara devam edilmektedir.”
 
 
Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada da kentte etkili olan kar yağışının ulaşımı olumsuz etkilediğine değinilerek, ulaşımda aksama yaşanmaması amacıyla başlatılan çalışmaların devam ettiği kaydedildi.
 
 
Açıklamada, kar yağışının başlamasıyla Belediye Destek Hizmetleri Müdürlüğünde, Belediye Başkanı Lütfü Savaş başkanlığında kriz masası oluşturulduğu ve çalışmaların koordineli şekilde sürdürüldüğü vurgulandı.
 
 
Belediye Başkanı Savaş da Cumartesi günü başlayan kar yağışının, yaşam şartlarını ve ulaşımı olumsuz yönde etkilememesi için belediye ekiplerinin kent merkezi ve mahallelerde kar temizleme çalışması başlattığını belirtti. AA

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz