Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

8 Mart’ta Yapılanması Manidardır..

14 Şubat 2012 Salı, 15:42
8 Mart’ta Yapılanması Manidardır..

Erkal, “8 Mart’ın resmi tatil olması temel talebi ile mücadele programımızı ilan ettiğimiz bir dönemde, 2009 yılından beri süren bir soruşturma gerekçe gösterilerek kadın yönetici ve üyelerimize yönelik bu operasyon manidardır. Kadına yönelik şiddet, taciz ve cinayetlerin arttığı bir dönemde kadın mücadelesinin öncülüğünü yapan KESK’in mücadelesini engellemeye yönelik bu “operasyonu” kınıyoruz”

 

 
 
KESK şubeler platformu üyesi bir grup, KESK’e bağlı sendikaların yönetici ve üyelerinin sendikal faaliyetlerinden dolayı yapılan baskın ve gözaltıları protesto etmek amacıyla Eğitim-Sen Hatay şubesi önünden Ulus meydanına kadar sloganlar eşliğinde yürüyerek bir basın açıklaması düzenlediler.

 

 

 

 

emek ve demokrasi güçlerinin son yıllarda, hiçbir dönemle kıyaslanmayacak düzeyde bir kuşatma altına alındığını dile getiren Eğitim-Sen Hatay şube Başkanı ve Kamu Emekçiler Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Dönem Sözcüsü Ayhan Erkal, hemen her gün yapılan operasyon ve baskınlarla demokrasinin olmazsa olmazı kurumlarından sendikalarının ve konfederasyonlarının mücadelelerinin engellenmek istendiğini söyledi.
 
 
 
 
 
KESK’e bağlı sendikaların yönetici ve üyelerinin sendikal faaliyetlerinden dolayı, istifaya zorlama, sürgün, görevden çıkarma gibi engellemelerle karşılaşması sıradan olaylar haline gelmişken çalışanlarımıza kadar uzanan gözaltı ve tutuklama operasyonlarında son dönemde ciddi artışlar yaşanmaktadır. Toplumun tüm muhalif kesimlerini hedefine alan bu politikaların arkasında AKP’nin, emekçilerin giderek genişleyen fiili meşru mücadelesinden duyduğu korku bulunmaktadır.

Sabahın erken saatlerinde, bir kez daha, son dönemlerde adeta rutin hale gelen baskın ve gözaltı haberleri ile uyandıklarını kaydeden Erkal, “Bize şu ana kadar ulaşan bilgilere göre, evlerine gerçekleştirilen baskınlarda Ankara’da KESK Kadın Sekreterimiz Canan çalağan, KESK eski Kadın Sekreterimiz Songül Morsümbül, SES Kadın Sekreterimiz Bedriye Yorgun, Tüm Bel-Sen Kadın Sekreterimiz Güler Elverenin de aralarında bulunduğu toplam 15 kadın yönetici ve üyemiz gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınanların sayısının daha da artmasından kaygı duymaktayız.” Dedi.

 

 

 

 

Erkal açıklamasına şöyle devam etti: “8 Mart’ın resmi tatil olması” temel talebi ile mücadele programımızı ilan ettiğimiz bir dönemde, 2009 yılından beri süren bir soruşturma gerekçe gösterilerek kadın yönetici ve üyelerimize yönelik bu operasyon manidardır. Kadına yönelik şiddet, taciz ve cinayetlerin arttığı bir dönemde kadın mücadelesinin öncülüğünü yapan KESK’in mücadelesini engellemeye yönelik bu “operasyonu” kınıyoruz. Son olarak MıT olayında yaşandığı gibi ucu kendisine dokunduğunda yasaları eğip bükerek yargıyı, adaleti işlevsiz hale getirmek isteyenler her zaman olduğu gibi yine gündem saptırmanın peşindedir.

 

 

 
Konfederasyon çalışanımız Semahi Aydın’ın polis olduğunu söyleyen kişiler tarafından telefonla aranarak taciz edilmesi baskıların çalışanlarımıza kadar uzandığını göstermektedir.
 
 
 
Bu konuya ilişkin olarak sesiz kalmayacağımızın ve önümüzdeki günlerde suç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini istiyoruz. Diğer taraftan konfederasyonumuz üzerinde son yıllarda yoğunlaşan bu baskılar, temel hak ve özgürlüklerin genişletileceği bir anayasa hazırlığı içinde olduğunu öne sürenlerin, “yargı paketleri” hazırlayanların samimiyetini de göstermektedir. Erkal açıklamasının sonunda; “Gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı Konfederasyonumuz ve bağlı sendikalarımız üzerindeki baskılara, yıldırma ve sindirme uygulamalarına son verilmelidir. Emek ve demokrasi mücadelesini yükselterek her türlü hukuk dışı uygulamanın karşısında olmaya, gözaltına alınan, tutuklanan üyelerimizin haklarını her zeminde koruyup savunmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. H.Bozok

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz