79 Yıldır Özlemle Anıyoruz…

12 Kasım 2017 Pazar, 21:33

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yılında dün ilimizdeki törenlerde de saygı ile anıldı. Dün Antakya’da saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde düzenlenen anma töreni, çelenklerin Anıt’a sunulması ile başladı. Saat 09.05’te sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı ile göndere çekilen bayraklar yarıya indirildi.
Vali Erdal Ata’nın, “Bütün Türk Milleti ile tek yürek olarak, ülkemizi felaketin kıyısından aydınlık bir geleceğe kavuşturan siz Büyük Önderimizi, kalplerimizde bir hatıra olarak değil, ideallerimize yön veren bir rehber olarak görüyoruz” mesajını yazdığı Anıt Şeref Defteri’ni imzaladığı Anıt’taki törenin ardından, Anma Programı Kültür Merkezi’nde devam etti.
Antakya Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan ‘Atatürk’ konulu Fotoğraf Sergisi ilimiz protokolü tarafından gezildi ve beğeni topladı. Ardından, Vali Ata ve beraberindekiler Anma Töreni’nin diğer kısmı için salona geçti.
-DUYGUSAL ANLAR-
Selim Nevzat Şahin Anadolu Lisesi öğretmen ile öğrencilerinin hazırladığı Kültür Merkezi’ndeki Anma Töreninde, Okul Müdürü Mustafa Ortak’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından, Okul Öğretmeni Gülnaz Karanlık ‘Atatürkçü Düşünce’ konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Aynı okul öğrencilerinden Melis Düzdiker ve Alpay Çerçi de, dünya liderlerinin Atatürk hakkında görüş ve düşüncelerini içeren sözlerini seslendirdiler.
Bu arada okul öğrencilerinin hazırladığı oratoryo da izleyenlere coşku dolu anlar yaşattı. Programın sonunda duygusal anlar yaşayan protokol üyeleri ile diğer izleyiciler, öğrencileri alkış yağmuruna tuttu.
-KALABALIK KATILIM-
Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü anma törenine; Hatay Valisi Erdal Ata, 2’nci Hudut Alay Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Aydın Tetikoğlu, Erol Özkan, Nursal Çakıroğlu, Bilal Ölmez, Mahmut Hersanlıoğlu, Meral Batı Demirbaş, İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı, Antakya Belediye Başkanı, Askeri Erkan, İl Müdürleri, Siyasi Partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Gaziler, Öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Ulu Önder M. Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79.yılında dün ilimizde de törenlerle anılırken, Anıt’taki törende Vali Erdal Ata, Şeref Defteri’ni imzaladı.
Vali Ata, Anıt Defteri’ne şunları yazdı:
“Kurtuluş Savaşı’nın önderi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Aziz Atatürk…
Ebediyete intikalinizin 79. yılında sizi sevgi, saygı, minnet ve özlem duygularımızla anmak üzere manevi huzurunuzdayız.
Vatanımızı parçalamaya yeltenenleri, geldikleri gibi gönderen bir iradeye liderlik yapan size ve silah arkadaşlarınıza çok şey borçlu olduğumuzun bilincindeyiz. Emanetiniz olan mukaddes vatanımızı, her alanda daha da yücelterek gösterdiğiniz çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
Bütün Türk Milleti ile tek yürek olarak, ülkemizi felaketin kıyısından aydınlık bir geleceğe kavuşturan siz Büyük Önderimizi, kalplerimizde bir hatıra olarak değil, ideallerimize yön veren bir rehber olarak görüyoruz.
Türk milletinin istiklali ve istikbali uğruna yaptıklarınız için size sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz