Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

75.yıl için 75 m.rekor kilim…

16 Haziran 2014 Pazartesi, 12:56

Hatay’da kilim imalatçısı 49 yaşındaki Abdullah Akar, 75 günde 75 metre uzunluğunda kilim dokuyup, kendisine ait olan ‘Dünyanın En Uzun Kilimi’ rekorunu ikiye katlamak için emek veriyor. Günde 18 saat çalışan Akar, kilime Habib-i Neccar adını verdi.

Geçen yıl 45 günde 35 metre uzunluğunda dokuduğu kilimle ‘Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdıran Abdullah Akar, bu yıl da Hatay’ın Anavatan Türkiye’ye katılmasının 75’inci yıldönümü için 75 günde 75 metre uzunluğunda kilim dokuyacak. Kilimi dokumaya başlayan Akar, zamanında bitirmek için gece gündüz çalıştığını söyledi.

Dünyanın en uzun kiliminin kendisine ait olduğunu hatırlatan ve bu kilimle kendi rekorunu kıracağını belirtenAkar:

“Bu yıl da, 23 Temmuz’da kutlanacak olan Hatay’ın anavatana katılmasının 75’inci yılında 75 günde 75 metre uzunluğunda ve 83 santimetre eninde kilim dokuyarak yeni bir rekor kıracağım. Şu ana kadar kilimin 38 metresini dokudum ve 23 Temmuz tarihine kadar rahatlıkla tamamlayıp hedefine ulaşacağım. Habib-i Neccar ismini verdiğim kilimi bitirmek için günde 18 saat çalışıyorum.”

Yaz mevsimi olması dolaysıyla geceleri dahi geç vakitlere kadar atölyesinde çalışarak kilimini yetiştirmeye çalıştığını belirten Akar, amacının rekorla birlikte unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından olan kilim dokumayı devam ettirmek olduğunu söyledi. Kilim dokumanın zaman ve emek isteyen zahmetli bir iş olduğuna dikkat çeken Akar, “El dokuması kilimcilik artık rağbet görmemekte ve unutulmaya yüz tutmuştur. Çünkü artık kimse kilim kullanmıyor desenli halılar çıktıktan sonra kimse kilim kullanmaz oldu” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz