Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

7. Aşı Haftası Başladı…

27 Nisan 2012 Cuma, 10:45
7. Aşı Haftası Başladı…

Toplumda aşılama ve aşı ile korunulabilir hastalıklar konusunda farkındalığı artırmak amacıyla her yıl 21-27 Nisan tarihleri arasında kutlanan “Aşı Haftası” başladı.
H.Bozok
Bu yıl 7.si kutlanacak olan Aşı Haftası’nın açılışı Halk Sağlığı ıl Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz tarafından Antakya 5 nolu sağlık ocağında gerçekleştirildi.
 
Aşılamanın her çocuk için yaşamsal olduğunu, her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı bulunduğunu vurgulayan Yılmaz, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 2002 yılında aşı ile korunulabilir hastalıklar nedeniyle dünyada, 5 yaş altında 1.4 milyon çocuğun öldüğünün tahmin edildiğini ve bu ölümlerin büyük bir kısmının aşı ile önlenebilir hastalıklar nedeniyle gerçekleştiğini belirterek, “Bu nedenle toplumun aşılama ve aşı ile korunulabilir hastalıklar konusundaki farkındalığını artırmak amacıyla ülkemiz genelinde 21-27 Nisan tarihleri arası “Aşı Haftası” olarak kutlanmaktadır” dedi.
 
Aşı Haftası etkinlikleri ile sağlık personelinin duyarlılığının ve toplumun farkındalığının arttırılması yolu ile 5 yaş altı eksik aşılı ve aşısız çocukların aşılarının tamamlanmasını, erişkinlerde de aşılanma talebinin arttırılmasını hedeflediklerini kaydeden Yılmaz şöyle konuştu: “Aşı, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Aşılar, belirli bir hastalığa yakalanmadan önce kişilere ulaşıp onların bağışlanmalarını sağlamak amacıyla verilir.
 
 Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden koruyucu maddelerin (antikorlar) oluşmasını sağlarlar. Bu şekilde aşılanan kişi aşılandığı hastalıklara karşı bağışık yani dirençli olur. Oluşan direnç genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır.
 
GBP’nin (Genişletilmiş Bağışıklama Programı) amacı aşı ile korunulabilir hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlık ve ölümlerin engellenmesidir. Bu program kapsamında, Boğmaca, Difteri, Tetanoz, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Tüberküloz, Poliomyelit, Hepatit-B, Hemofilus influenza tip b’ye bağlı hastalıklar ile streptokokus pnömoniya’ya bağlı invaziv pnömokokal hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan bebek ve çocuk ölümlerinin ve sakatlıkların engellenmesi hedeflenmektedir.”
 
Aşı uygulamalarının Sağlık Bakanlığına bağlı Toplum Sağlığı Merkezlerinde, Aile Hekimliği birimlerinde ve hastanelerde ücretsiz olarak uygulanmakta olduğunu hatırlatan Yılmaz, Bütün çocukların, doğar doğmaz takvime uygun bir şekilde aşılanmaya başlanması gerektiğini, sadece çocukların değil bağışık olmayan yetişkinlerin de yaşlarına uygun olarak tetanoz, difteri, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, grip, pnömokok hastalıklarına karşı aşılanması gerektiğini belirtti.
 Aşıların zamanında ve uygun aralıklarla uygulanması çok önemli olduğuna dikkat çeken Yılmaz, Ailelerden, çocuklarının aşılanmasını sağlamalarını, aşılanma şansını kaçıranlar varsa aşılanmaları için mutlaka sağlık kuruluşlarına götürmelerini istedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz