Son Dakika
24 Ocak 2018 Çarşamba

60 yıllık özlem sona eriyor…

06 Mart 2010 Cumartesi, 10:31
60 yıllık özlem sona eriyor…

Adana’da DSı Bölge Müdürlüğü’nde ihalesi gerçekleştirilen ve en yakın zamanda temeli atılacak olan Reyhanlı Barajı’nın Amik Ovası başta olmak üzere bölge tarımında canlılık yaratacağı ve ekonomiye önemli katkı sağlayacağı bildirildi.
 
Antakya Ziraat Odası Başkanı Celal Civelek yaptığı açıklamada, 200 milyon TL’ye mal olacak Reyhanlı Barajı’nın 1994 yılından bu yana gündemde tutulduğunu, ancak somut bir gelişme yaşanmadığını, bu durumun yörede hayal kırıklığı yarattığını söyledi. Bölge tarımının can damarı olan ovadaki Amik Gölü’nün “sıtma hastalığı” gerekçesiyle 1950’li yıllardan itibaren kurutulması yönünde çalışmalar yapıldığını ve bunun büyük ölçüde de gerçekleştirildiğini hatırlatan Civelek, şöyle devam etti: “Reyhanlı Barajı, 60 yıllık özlemi sona erdirecek. Burada, tarımsal üretimin ihtiyacı kuyulardan sağlanıyor. Son dönemlerde küresel ısınmanın da etkisiyle 100-150 metre derinlikten su çıkartılabiliyor. çiftçi, traktörünü, arsasını satıp başka sektörde geçim arayışına gitmeye başlamıştı. Su elde etmek için kullandığı elektrik enerjisi ve diğer girdilerdeki aşırı artış nedeniyle tarımdan vazgeçen çiftçi, yeniden harekete geçecek.
 
Reyhanlı Barajı, ardından da Suriye ile birlikte Altınözü ilçesinde Asi Nehri üzerinde yapılacak ‘Dostluk Barajı’ sayesinde stratejik ürün olan pamuk ve buğday ekiminde eski günleri yakalayacağımıza inanıyorum. Pamuk ekimi sayesinde tekstil, yağ ve yem bitkisi açığı giderilecek. 800 ile 1 milyon dönüm araziye pamuk ekileceğini umuyorum.”Sebze ve meyve üretiminin artmasıyla ihracata da yönelişin gelişeceğine dikkati çeken Civelek, “Su sayesinde bilimsel tarım yapacak olan çiftçilerin meyve ve sebze yetiştirerek bunları Avrupa ve Rusya pazarına ihraç edeceklerine inanıyorum. Alternatif ürün olarak da soya, mısır düşünülmelidir. Suyu denize dökme lüksümüz yok. Ayrıca, teknolojiyi kullanarak modern yöntemler ve damlama sistemiyle suyu ekonomik değerlendirmeliyiz” dedi.
 
 
Reyhanlı Barajı’nın sadece yöreye yararı olmayacağını ifade eden Civelek, Kılavuzlu Barajı’nın kotu yükseltilerek Kahramanmaraş ve Gaziantep’e de su verilerek katkı sağlanacağını, 60 bin hektar alanın sulanacağını, 20 bin hektar alanın da taşkınlardan korunacağını söyledi.
 
çıNçıN: REYHANLI BARAJI’NIN YAPIMINA çOK GEç KALINDI
Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet çinçin, son yıllarda yaşanan küresel ısınma nedeniyle ”savaşta kaybedilmeyen toprakların kuraklıkta kaybedildiğini” belirtti. Reyhanlı Barajı’nın yaşama geçmesiyle Amik Ovası’nın yıllardır çözülemeyen su sorunun giderileceğini ifade eden çinçin, şöyle devam etti: “Reyhanlı Barajı’nın yapımına çok geç kalındı. Son yıllarda çok toprak kaybedildiği gibi, çiftçiler küstürüldü. Reyhanlı Barajı sayesinde bu çiftçilerin büyük heyecanla topraklarını işleyeceklerine inanıyorum. Yeraltı sularının kullanılması nedeniyle verimli topraklar azaldı. Bu topraklar alternatif ürünlerle yeniden verimli duruma gelecek. Bölge ve ülke ekonomisi canlanacak.”
 
KUSEYRı: REYHANLI BARAJI’NIN HıZMETE GıRMESıYLE BöLGEDE TARIM ALANLARININ YüZDE 90’I SULANACAK
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu üyesi ve Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, Hatay ekonomisinin tarıma dayalı olduğunu, sulamanın bireysel yapılması nedeniyle maliyetlerin yüksek olduğunu söyledi.
 
Reyhanlı Barajı’nın yanı sıra Suriye ile anlaşma kapsamında yapılacak “Dostluk Barajı” sayesinde sulama sorunun tamamen çözümleneceğini ifade eden Kuseyri, şunları kaydetti: “Reyhanlı Barajı’nın hizmete girmesiyle bölgede tarım alanlarının yüzde 90’ı sulanacak. Bunun yanı sıra sulama kanal ağının genişletilmesi, mevcut drenaj kanallarının ıslahı yapılmalı. Girdi maliyetlerinin düşürülmesi amacı ile vergi indirimine gidilmesi, verilen teşviklerin yeterli düzeyde ve zamanında ödenmesi gerekmektedir.
 
ürün çeşitliliğini artırmak, mevcut arazilerden maksimum üretimi elde etmek, mahsulü pahalı zamanda üretip piyasaya sürmek için organize sera bölgesi kurulması, gerekli hukuki düzenlemelerin yapılması ve hayata geçirilmesi gerekir. Ayrıca, Türkiye ile Suriye arasında bulunan tampon bölgenin mayınlardan temizlenerek organik tarım yapılması gerekmektedir.”Kuseyri, baraj sayesinde 11 bin kişiye istihdam sağlanacağını ve yılda 134 milyon 250 bin lira gelir artışı elde edilmesinin ön görüldüğünü söyledi.
 Kuseyri, Reyhanlı Barajı’nın ihale aşamasına gelmesinde Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in büyük payının bulunduğunu sözlerine ekledi.
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz