Son Dakika
18 Eylül 2018 Salı

5 Bin Yıllık Aba Güreşini Yaşatıyorlar

05 Eylül 2011 Pazartesi, 08:53
5 Bin Yıllık Aba Güreşini Yaşatıyorlar

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Türkiye’ye getirilmeleri sağlanan Afgan Türkleri, 5 bin yıl önce Orta Asya’da günlük kıyafetle yapılan ”Aba Güreşi”ni Hatay’da yaşatmaya çalışıyorlar. 
Afgan Türkleri’nin yaşadığı Antakya merkeze bağlı Ovakent’te, geleneksel aba güreşinin geliştirilmesi ve yaşatılması için Ovakent Belediyespor Kulübü bünyesinde çalışmalar sürdürülüyor. Los Angeles Olimpiyat Oyunları’nda bronz madalya sahibi güreşçi Ayhan Taşkın’ın antrenörlük yaptığı kulüp çalışmalarını aynı zamanda düğün salonu olarak da kullanılan mekanda yapıyor. 
 
 
Geçmişi 5 bin yıl öncesine kadar dayanan aba güreşinin inceliklerini 8-15 yaş grubunda 60 öğrenciye öğretmeye çalışan Taşkın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aba güreşinde Hatay’ın pilot bölge olduğunu, yakın gelecekte eski Judo ve Karate Federasyonu Başkanı ıbrahim öztek ile Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın girişimleriyle Geleneksel Spor Federasyonu’na bağlı olan aba güreşinin bağımsız bir federasyon olacağını söyledi. 
 
 
Afganistan’dan gelen özbek ve Türkmen çocuklarının ata sporu güreşte çok başarılı olduklarını, Hatay genelinde ve çevre illerde gerçekleştirilen müsabakalarda önemli dereceler elde ettiklerini ifade eden Taşkın, şöyle devam etti: 
 
 
”Afgan Türkleri ataları gibi genlerinde bulunan aba güreşine çok yatkınlar. Yetenekli öğrencilerden yeni şampiyonlar yetiştireceğiz. Hatay’da Afgan Türkleri’nin yaşadığı Ovakent beldesinde işsizlik nedeniyle sıkıntı çeken gençler kendilerini kanıtlamak için büyük çaba gösteriyorlar. Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert ile Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, aba güreşinin gelişmesi, yaygınlaşması için destek veriyorlar. Geçen ay Antakya Belediyesi’nin sponsorluğunda 2. Uluslararası Aba Güreşi şampiyonası yapıldı. şu anda Geleneksel Spor Dalları’na bağlı olan ve daha çok gösteri sporu olarak yapılan aba güreşinin yakın gelecekte kendi federasyonuna kavuşmasıyla milli takımlarını oluşturup, özellikle Türk Cumhuriyetlerinde ikili kamp ve müsabakalar yapmayı hedefliyoruz.” 
 
 
Taşkın, başarılı güreşçileri, birçok milli sporcunun yetiştiği ”Yatılı Güreş Eğitim Merkezlerine” göndereceğini de sözlerine ekledi. 
 
 
 
BELEDıYEDEN BAşARILI SPORCULARA DESTEK
 
 
Belediye Başkanvekili Mahmut öztürk, Belediye Başkanı Abdulşükür Mert ile tüm meclis üyelerinin ata güreşi aba güreşini destekleme kararı aldıklarını, Ovakent Belediyespor Kulübü çatısı altında topladıkları başarılı sporculara, araç-gereç, malzeme ve gıda yardımı yapacaklarını söyledi. 
 
 
Kendini dünya çapında kanıtlamış bir spor adamı olan Ayhan Taşkın’ı kulübün başına getirdiklerini ifade eden öztürk, ”Bizim tarihimizde özellikle aba güreşinin önemli bir yeri var. Dedelerimiz, atalarımız çok iyi güreş tuttukları gibi, güreş bilmeyene kız vermezlerdi. Beldemizde yoğun bir işsizlik var. Ayrıca lise düzeyinde okul yok. Bu nedenle başarılı sporcuları antrenörümüz Ayhan Taşkın’ın da desteğiyle ‘Yatılı Güreş Eğitim Merkezleri’ne göndereceğiz. Ayrıca il ve Türkiye genelinde yapılan tüm müsabakalara katılarak eksiklerimizi gidereceğiz. Hedefimiz güreşte her yaş kategorisinde en az 2-3 özbek sporcu bulunmasıdır.” 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz