Son Dakika
20 Ocak 2018 Cumartesi

4 Ülkeye Vizesiz Gidiyoruz…

08 Şubat 2010 Pazartesi, 11:35
4 Ülkeye Vizesiz Gidiyoruz…

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Suriye, Lübnan, Libya ve ürdün ile karşılıklı vizelerin kalktığını, bundan en fazla Hatay gibi komşu ülkelere sınırı olan illerin yararlanacağını söyledi. Ergin, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) ile Hatay Sanayici ve ışadamları Derneği (HASıAD) tarafından ATSO Konferans Salonu’nda Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’ne atanan Namık Tan onuruna verilen kokteyle katıldı.
 
 
ANTAKYALI OLAN NAMIK TAN’LA GURUR DUYUYORUZ
Antakyalı olan Namık Tan ile gurur duyduklarını, ABD’nin başkenti Washington’da Türkiye’nin ilişkilerinin gelişmesi için büyük çaba harcayacağından hiç kuşkusunun bulunmadığını belirten Ergin, şöyle devam etti: ”Türkiye, son 7 yılda başta komşular olmak üzere tüm ülkelerle sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkilerini her alanda geliştirdi. Büyükelçilerimizi de titizlikle belirliyoruz. Namık Tan, uzun yıllar Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü ve müsteşar yardımcılığı yaptı. Dünyanın en önemli merkezi sayılan Washintongton’da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edeceğine inanıyorum. Tan’a yeni görevinde başarılar diliyorum.”
 
 
50 ADET ESKı ANTAKYA EVı TURıZME KAZANDIRILMALI
Dört ülke ile vizenin kalktığını, sırada diğer ülkelerin bulunduğuna dikkati çeken Ergin, şunları kaydetti: ”Suriye, Lübnan, Libya, ürdün ile karşılıklı vize kalktı. Bundan en fazla Hatay gibi komşu ülkelere sınırı olan iller yararlanacak. Hatay, dünden iyi. Ancak halen turistleri cezbedecek özelliklerden yoksun. Destinasyon olarak Hatay’ın eksikleri giderilmeli, bin 50 adet eski Antakya Evi turizme kazandırılmalı. Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, eski bir Antakya Evi’ni restore ederek makamını oraya taşıyacak. Valimiz Celalettin Lekesiz ile konuştum. Antakya Evi’ni onararak valilik konuk evi yapacak. Tüm sivil toplum kuruluşlarının bu evleri restore ederek turizme kazandırmasını bekliyorum. 15 gün önce ıspanya’nın Toledo kentine gittik. Buranın nüfusu 70 bin. Kentin yapısı Antakya’ya benziyor. 27 yıl uğraş vererek eski evleri turizme kazandırmışlar. Bir yatağın geceliğini 150-200 avroya kiralıyorlar.” Hatay’daki havaalanının terminal binasının genişletildiğini, yakın zamanda uluslararası statüye kavuşacağını, Reyhanlı, Karaçay ve Dostluk Barajı’nın tamamlanmasıyla Amik Ovası’nın eski günlerine döneceğini belirten Ergin, ”Antakya-Samandağ, Antakya-Reyhanlı, Kırıkhan-Akbez arası duble yol olacak” dedi.
 
 
TAN: ANTAKYA BENıM MEMLEKETıM
Toplantıda konuşan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Tan ise daha önce Dişişleri Bakanlığı sözcülüğü yaptığını, şu anda sorumluluğunun arttığını ifade ederek, ”çok önemli bir göreve atandığımın bilincindeyim. Bundan gurur duyuyorum. Görevimi şerefle yerine getireceğim. ABD ile ilişkilerin geliştirilmesi noktasında üzerime düşen görevi yapacağım ” dedi. ”Antakya benim memleketim” diyen Tan, tarihi dokuyu koruyarak ve eski Antakya Evleri’ni turizme kazandırarak önemli gelir sağlanacağını, bu konuda omuz omuza vererek, herkesin özveride bulunması gerektiğini söyledi. Vali Mehmet Celalettin Lekesiz ise mevcut potansiyeli zenginleştirerek dünyaya açmak istediklerini kaydetti. Konuşmalardan sonra ATSO Başkanı Hikmet çinçin ile HASıAD Başkanı Yahya Kemal Nalçabasmaz, Büyükelçi Tan’a 3 semavi dini simgeleyen mozaik tablo armağan etti.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz