4 Aralık madenciler günü…

04 Aralık 2014 Perşembe, 11:53

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu 4 aralık madenciler günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bu gün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü”. Tüm dünyada “Madenciler Günü” olarak kutlanan bu anlamlı gün, ülkemizde “Madenciler güzel öldüler” resmi ifadesinde kendini bulan madencilik ve iş güvenliği politikaları sonucu iş cinayetine dönüşen ve ardı ardına gelen ölümlerle kutlanacak bir gün olmaktan çıkarıldı.

Ölümün madencinin kaderi haline getirildiği, 301 kişinin öldüğü Soma maden faciasını değerlendiren dönemin Başbakanı’nın “Bunlar sürekli olan şeyler, bu işin fıtratında bu var” diyerek daha sonra da ölümlerin olacağına işaret ettiği ve kısa bir süre sonra da Ermenek’te 18 madencinin öldüğü; duyarsızlık, umarsızlık, çözümsüzlüğün hüküm sürdüğü bir ülkede “Madenciler Günü”nü kutlamak mümkün mü?

Şırnak’ta, Amasra’da, Zonguldak’ta kaçak kömür ocaklarında gizlenen ölümlerin “değerlendirilmeye bile” alınmadığı, istatistiklerde bile kendine yer bulamadığı bir ülkede “Madenciler Günü” kutlanabilir mi?

“Ölmek madencinin kaderi” diyenlerin, “Madenciler güzel öldüler” diyenlerin hala koltuklarına sımsıkı sarıldığı bir ülkede “Madenciler Günü” kutlanabilir mi!

İşe “selametle” diye uğurlanan, en önemli iş güvenliği önleminin “Allah Korusun” tabelası olan, iş çıkışında, “geçmiş olsun” diye karşılanan bir ülkede “Dünya Madenciler Günü” kutlaması yapılabilir mi!

Afşin-Elbistan’da 2011 Şubatından bu yana toprağın altında bırakılan 9 madencinin, Ermenek’te hala bulunamayan 5 maden emekçisinin olduğu bir ülkede “Dünya Madenciler Günü” kutlanabilir mi!

Maden kazaları sonucu yaşanan ölümlerde, dünyada ilk sıralarda yer alan; Zonguldak, Yeniçeltek, Kozlu, Sorgun, Armutçuk, Karadon, Soma, Şırnak ve Ermenek isimlerinin madenci ölümleriyle hatırlandığı bir ülkede “Madenciler Günü” kutlanabilir mi!

Kredi borçları ile madenlere sürülen, bir telefon mesajı ile işten atılan, dayıbaşı, özelleştirme ve taşeronlaştırma ile kölelik koşullarında çalıştırılan madencilerin ülkesinde “Dünya Madenciler Günü” kutlanabilir mi!

“Dünya Madenciler Günü”nü ölümlerle anmayarak, kutlanacak bir güne dönüştüreceğimize olan inancımızla, maden kazalarında yaşamını yitiren maden emekçilerini saygıyla anıyor, yaşanası güzel bir ülkede ölümlerden uzak bir iş hayatı dileğiyle tüm maden emekçilerinin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyoruz.

Bilimle, emekle, inatla, umutla.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz