3’lü protokol imzalandı…

10 Nisan 2015 Cuma, 11:30

Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Halk Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlükleri ortak protokolünde akılcı ilaç kullanımının yaygınlaştırılması hedeflendi. Protokol’e, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz ile İl Halk Sağlığı Müdürü Ümit Mutlu Tiryaki imza attı.

Protokol’e göre, kişilerin klinik bulgularına ve bireysel özelliklerine göre; uygun ilacı, uygun süre ve dozda, en düşük fiyata ve kolayca sağlayabilmeleri olarak tanımlanmakta.

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz, protokolle ilgili şu bilgileri verdi:

“Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünya genelinde tahmini olarak ilaçların yarısından fazlasının uygun olmayan şekilde reçetelendiğini, dağıtıldığını ya da satıldığını, yaklaşık yarısının akılcı olmayan şekilde kullanıldığını, tedavi kılavuzlarına uygun tedavi edilen hasta oranının ise düşük olduğunu bildirmiş ve 2011 yılı raporunda Akılcı Olmayan İlaç Kullanımının (AOİK) sağlık kaynaklarının israfına yol açtığının ve ilaca bağlı ilave sağlık sorunlarına neden olduğunun altı çizilmiş ve AOİK’in ciddi küresel bir problem olduğu belirtilmiştir.

Reçete Bilgi Sistemi verilerine göre Antibiyotik Bulunan Reçete Yüzdesinde  % 50,71 (2011), % 48,03 (2012),  % 48,85 (2013)  yüzdeleri ile ilimizin son 3 (üç) yıl verilerinde Türkiye’de üst sıralarda ve Akdeniz bölgesi illeri arasında ilk sırada yer alması konunun önemine dikkat çekmektedir.

Bu kapsamda ilimizde ‘Akılcı İlaç Kullanımı Yerel Eylem Planı 2015-2017’ hazırlanmış ve plan dahilinde yapılacak faaliyetler doğrultusunda İl Sağlık Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “İş Birliği Protokolü” imzaladık.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz