Son Dakika
23 Mart 2018 Cuma

Vekil Yarayıcı Samandağ’daki patlamayı değerlendirdi…

24 Mayıs 2016 Salı, 08:21

Sahil Güvenlik Sözleşmeli Er Alper Al’ın şehit olduğu ve bir balıkçının yaralandığı Samandağ Çevlik limanı açıklarındaki patlamaya ilişkin bir açıklama yapan, CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, “Bu üzücü olayda tek tesellimiz, yaralı vatandaşımızın olayı hafif yaralarla atlatması ve hayati bir tehlikesi bulunmamasıdır” dedi.

Pazar günü sabah erken saatlerde Çevlik Limanı’nın 4 km kadar açığında yaşanan patlamaya ilişkin soruşturma sürüyor. Bilindiği gibi, Samandağ Çevlik balıkçı barınağı yakınlarında, denizde gerçekleşen patlamada 1 askerimiz yaşamını yitirirken, bir balıkçı vatandaşımız yaralanmıştı.

“Şehit askerimize rahmet ve kederli ailesine başsağlığı dilerken, yaralılarımıza da acil şifalar diliyorum” diyen ve konuya ilişkin bir açıklama yapan CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, “Patlayıcı tuzağın kim veya kimler tarafından gerçekleştirildiği henüz tam olarak tespit edilememiş, incelemeler sürüyor” dedi ve şu değerlendirmeyi yaptı:

“İlk edindiğim bilgilere göre; Çevlik balıkçı barınağının yaklaşık 1 mil açıklarında, içinde iki ceset olan başıboş bir tekneyi gören bir balıkçı, durumu 158 ihbar hattı üzerinden derhal sahil güvenlik komutanlığına bildiriyor. Samandağ Sahil Güvenlik Komutanlığı ise gelen ihbar üzerine, keşif amaçlı bir askeri botu olay yerine gönderiyor. Askeri yetkililer olay yerine vardıklarında, içinde iki kişinin bulunduğu ve gemilerde kurtarma filikası olarak kullanılan,  cansal olarak da  tabir edilen tekneyi görüyorlar. Teknede bağlı vaziyette iki kişinin seslere tepki vermemesi ve yüzlerindeki morluklardan şahısların ölü olduğu anlaşılıyor. Askerler durumu derhal savcılığa bildiriyorlar. Savcının ‘olanağınız varsa tekneyi karaya çekin’ talimatı üzerine tekne karaya çekilmek isteniyor.

Keşif amaçlı gönderilen botta yeterli donanım bulunmadığı için, balıkçı teknesinden içinde ceset olan teknenin çekilmesi için yardım isteniyor. Söz konusu tekne balıkçı teknesine bağlanarak çekilmek isteniyor. Ancak botun altında içinde patlayıcı düzeneği olan mavi bir bidon olduğu ilk etapta fark edilmiyor. Tekne çekilmek için üzerindeki halat kesilmek istendiği sırada bir patlama gerçekleşiyor ve maalesef bir askerimiz patlamayla beraber şehit olurken balıkçılık yapan vatandaşımız ise yaralanıyor. Bu üzücü olayda tek tesellimiz, yaralı vatandaşımızın olayı hafif yaralarla atlatması ve hayati bir tehlikesi bulunmamasıdır.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz