Uzm. Dr. Terzi: Açık MR’ı Hataylılarla buluşturduk…

28 Mart 2016 Pazartesi, 15:59

Özel Hatay Hastanesi, tıp literatüründe “Klostrofobi” adıyla bilinen kapalı alan korkusu yaşayan ya da Obezite hastalığı olan ve bu yüzden hekimi istese de MR tetkiki yaptıramayan hastaların tedavilerine imkân getiren bir ortam oluşturdu.

Özel Hatay Hastanesi’nde  “OPEN (Açık) MR” biriminin hizmete girdiğini açıklayan ve kapalı MR çekimi sırasındaki hastaları kaygılandıran yüksek ve gürültülü ses ortamının yeni oluşturdukları Open (Açık) MR’da yaşanmadığının altını çizen, Özel Hatay Hastanesi Mesul Müdürü Kardiyoloji Uzm. Dr. Tural Terzi, destek için, isterse refakatçinin de alındığı sistemde hastanın daha rahat ve güvenli bir şekilde MR tetkikini yaptırabildiğini söyledi.

Hastane’de görev yapan bir grup hekimle birlikte AÇIK MR sistemini anlatan Özel Hatay Hastanesi Mesul Müdürü Opr. Dr. Tural Terzi, şu bilgileri verdi:

“Obezite hastalığı olan ve kapalı alan korkusu yaşayan hastalar, çoğu zaman hekimin istediği MR tetkikini yaptıramamaktaydılar. Özel Hatay Hastanesi’nde kullanılmaya başlanılan OPEN (AÇIK) MR, kapalı alan korkusu olan ve kaygı düzeyi yüksek hastaların tercihi haline geldi. Aynı zamanda kapalı MR da hastayı kaygılandıran yüksek ve gürültülü sesli ortam, Open MR’ da çok daha az seviyede yaşanıyor.”

AÇIK MR’ın, güçlü mıknatıslar ile radyo frekanslar kullanarak, doku ve organların tanısal amaçlı görüntülenmesine olanak sağladığının altını çizen Kardiyoloji Uzm. Dr. Tural Terzi şöyle devam etti:

“Hekim arkadaşlar tarafından MR tetkiki istendiğinde, kapalı alan korkusu ve yüksek ortam gürültüsü nedeniyle oluşan kaygıdan dolayı, hastalar MR çektirmekten vazgeçiyorlardı. Bu sebepten, gerek hasta gerekse hekimlerimiz, MR tetkikinin tanı ve tedaviye yapacağı katkılardan mahrum kalıyorlardı. Open MR, bu hasta gruplarında MR tetkikinin yapılmasına olanak sağlayan bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Kapalı yer fobisi (klostrofobisi) olan hastaların yanında, ileri derecede obez hastalara, kapalı MR tetkikini tolere etmekte zorlanan nefes darlığı ve kalp yetmezliği bulunan hastalara da hitap etmektedir.”

Sağlıkta kalite standardını yukarı çekerek, hastalara daha iyi hizmet vermek için teknolojik gelişmeleri sürekli olarak takip ettiklerini söyleyen Uzm. Dr. Tural TERZİ, “Hatay’a EECP tedavisinden sonra AÇIK MR cihazını getirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi. Kapalı MR tetkiklerinde hastanın en büyük sıkıntısı bu tetkikin tünel gibi kapalı bir alanda yapılması idi. Açık Sistem MR’ da hastanın üç tarafı tamamen açık. Artık kapalı alan korkusu olan, nefes darlığı çeken,  kilo problemine sahip özellikle çocuk ve yaşlı hastalarımız daha rahat ve geniş bir alanda tetkik yaptırabilecekler” diye konuştu.

Özel Hatay Hastanesi’nde AÇIK MR  imkanı  gelişmesini basınla paylaşan Hastane Hekimleri adına Opr. Dr. Tural Terzi şu bilgileri verdi:

“Açık MR sistemlerinde genelde 3 tarafı açık, geniş daha ferah ve daha az gürültülü bir ortamda inceleme gerçekleşebilmektedir. Kapalı alan korkusu olan ya da kaygı dereceleri yüksek olgularda, kilolu olgularda, nefes darlığı çeken düz ya da başını yükseltmeden yatamayan hastalarda, kooperasyon güçlüğü çekilen çocuk olgularda AÇIK MR rahat konforlu bir ortam sunmaktadır. MR hizmetimizi randevulu olarak vermekteyiz. Açık MR talepleri olanlar randevu için irtibat telefonumuzu arayabilirler. Hastalarımıza yeni hizmetlerimizi vermekten memnuniyet duyarız.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz