Son Dakika
21 Temmuz 2018 Cumartesi

21. yüzyılda anız yangını bitmiyor…

15 Haziran 2009 Pazartesi, 22:06
21. yüzyılda anız yangını bitmiyor…

Reyhanlı Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, anız yakanların telefon ve elektrik direklerine önemli ölçüde zarar verdiklerini söyledi. Yılmaz, yaptığı açıklamada, ilçede 250 bin dekar alanda ekimi yapılan buğdayın hasadına başlandığını, tarlasındaki anızı yakma yöntemiyle gidermeye çalışan çiftçilerin hem toprağa ve çevre kirliliğine hem de maddi hasarlara neden olduklarını kaydetti.
 
 Geçtiğimiz haftalarda Tayfur Sökmen, Gazi Mürsel, Konuk, Sıçanlı ve Kavalcık köyü, Cilvegözü Gümrük Kapısı yakınlarında yakılan anız nedeniyle elektrik direkleri ve tellerinin zarar gördüğünü hatırlatan Yılmaz, ”Bu nedenle bazı yerleşim birimlerinin elektrikleri kesildi. ılçe Tarım Müdürlüğü, tüm köylüleri anız yakmamaları konusunda uyarıyor. buna rağmen köylü alışkanlıktan vazgeçmiyor.
 
 ıtfaiye ekipleri sürekli hazır olarak anız yangınlarına gidiyor. Kendi bünyemizde oluşturduğumuz gezici ekipler anız yakan köylüyü belirleyerek ağır para cezası ve adli soruşturma başlatarak caydırıcı çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu. Yılmaz, anız yangınlarından dolayı, doğaya yararlı böcek ve kuşların da öldüğünü sözlerine ekledi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz