Son Dakika
24 Eylül 2018 Pazartesi

21. Yüzyıl Türklerin, Yüzyılı Olacaktır…

24 Ekim 2011 Pazartesi, 09:04
21. Yüzyıl Türklerin, Yüzyılı Olacaktır…

ıskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (ıTSO) Başkanı Halil şahin, ”21. yüzyıl Türklerin, Türkiye’nin yüzyılı olacaktır” dedi. 

 

şahin, ıTSO Meclis Salonunda düzenlenen Ekim ayı olağan meclis toplantısında, güçlü bir Türkiye’nin herkesin ortak arzusu olduğunu söyledi. şahin, son dönemde güçlü Türkiye yolunda ekonomide, dış politikada, her alanda mesafe kaydedildiğini belirterek, ”Ancak bu başarıları, bu kazanımları muhafaza edebilmek, artırabilmek kadar önemlidir.

 

Dikkatli gidersek inanıyoruz ki, 21. yüzyıl Türklerin, Türkiye’nin yüzyılı olacaktır. Bu konuda da hepimize, herkese, her kuruma görev düşmektedir” dedi. 2011’in son çeyreğine doğru ilerlerken, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere küresel ekonomide belirsizliklerin arttığı bir ortamda olduklarını belirten şahin, şöyle konuştu: ”Yunanistan’ın iflası konuşulurken, ırlanda, Portekiz, ıspanya ve hatta ıtalya’nın zincire eklenebileceği yönünde kaygılar gündemden düşmüyor.

 

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’ın G-20 toplantıları sonrasında belirttiği gibi, iki ay öncesine göre karşılaştırıldığında dünya ekonomisi daha negatife gitmiş görünüyor. Durum böyleyken Türkiye, dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ülkesi oldu.

 

Açıklanan son veriler de ekonomik büyümenin hızında çok büyük bir düşüş olmadığını gösteriyor. ”Bu büyüme performansı ile Türkiye, dünyada çin’den sonra en hızlı büyüyen ikinci ekonomi olurken, borç krizi içindeki Avrupa ülkelerinden önemli derecede ayrışan bir tabloyu da ortaya koydu. Ekonomi bu yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin üzerinde bir hızla yüzde 8,8 büyüdü.

 

Daha önce yüzde 11 olarak açıklanan birinci çeyrek büyümesi de yüzde 11,6’ya revize edildi. ımalat sanayi kapasite kullanım oranındaki artış da büyümedeki yavaşlamanın çok sert olmadığını göstermektedir. ımalat sanayinde kapasite kullanım oranı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 artarak yüzde 76,2 oldu.

 

” Yaşanan bir diğer olumlu gelişmenin, büyümenin, işsizlikte düşüşü de beraberinde getirmesi olduğunu vurgulayan şahin, ”Türkiye ıstatistik Kurumu (TüıK), işsizlik oranının, 2011 Temmuz döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre 1,5 puan azalarak yüzde 9,1 seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi. Bu da, Türkiye’nin en azından, krizin getirdiği konjonktür el işsizlikle mücadelede başarı sağladığına işaret etmesi bakımından önemlidir.

 

 

Temmuzda, Türkiye’deki işsiz sayısı 2 milyon 509 bin kişi, istihdam edilenlerin sayısı da 24 milyon 953 bin kişi oldu. Türkiye ıstatistik Kurumu (TüıK) verilerine göre 2011 Temmuz döneminde işsizlik oranı, geçen senenin aynı dönemine göre 1,5 puan azalarak yüzde 9,1’e geriledi. Kentsel alanlarda işsizlik oranı yüzde 11,5 iken, kırsal alanlarda yüzde 4,7 oldu” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz