İlk röportajda rozet dikkat çekti…

18 Haziran 2014 Çarşamba, 14:01

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için adının açıklanmasının ardından ortadan kaybolan Ekmeleddin İhsanoğlu, bugün Sarıyer Yeniköy’deki evinden çıktı. Adaylığının açıklanmasının 3. gününde Basın mensuplarına açıklama yapan İhsanoğlu, “Evde çalışıyorum. Söyleyecek fazla bir şey yok. En önemli şey büyük uzlaşmanın gerçekleşmiş olması” dedi. İhsanoğlu’nun açıklama yaptığı sırada yakasında İslam İşbirliği Teşkilatı rozeti takması dikkatlerden kaçamadı.

‘ATATÜRK’Ü İNKAR TÜRK TARİHİNİ İNKARDIR’

“Bu tür değerlendirmelere çok üzülüyorum. Lütfen bunu yapan arkadaşlarımız geçmişime baksın. Türkiye Cumhuriyeti kurumlarında, hatta adında bizzat Atatürk yazılı kurullarda üstlendiğim görevlere baksınlar. Atatürk’ü, Cumhuriyet realitesini ve kazanımlarını inkâr etmek tamamen yanlıştır.

Atatürk istiklal mücadelesinin kahramanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak tüm Türk milletinin gönlünde yer etmiş mümtaz bir şahsiyettir. Bunun aksini söylemek tarihin realitesine yakışmayan bir tutum olur. Fransa için Napolyon, ABD için George Washington neyse Türkiye için de Atatürk odur.”

“ÖNEMLİ OLAN UZLAŞMANIN GERÇEKLEŞMİŞ OLMASI”

CHP ve MHP‘nin cumhurbaşkanlığı için ‘çatı aday’ olarak açıkladığı Ekmeleddin İhsanoğlu, İstanbul’daki evinin önünde basın mensuplarına açıklama yaptı. Ekmeleddin İhsanoğlu, “Her şeyden önce büyük uzlaşmanın gerçekleşmiş olmasıdır. Türkiye’de farklı düşünceye sahip iki köklü siyasi partinin uzlaşmış olması Türkiye’de demokratikleşme sürecinin çok önemli ileri bir adımıdır. Mesele şahsımla ilgili olmanın ötesinde uzlaşmanın bizatihi kendisi, mühim bir gelişmedir. Uzlaşmanın konusu olan Cumhurbaşkanlığı makamına aday gösterilecek insanın profili ile ilgili hangi vasıflarda olmasıyla ilgilidir. Ve ne yapması gerektiği hususundaki uzlaşma. Bu iki partinin sağladığı uzlaşmanın arkasındaki daha geniş mutabakat çok önemlidir. Şahsımla ilgili tarafı bence ikinci derecede önemlidir. Şu safhadaki söyleyeceklerim bu anlayışta olanları tebrik ediyorum, bir Türk vatandaşı olarak. Ve buna muhatap olan bir insan olarak bu teveccühleri için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“ELEŞTİRİLERİ SAYGIYLA KARŞILIYORUM”

Hakkındaki eleştirilere de yanıt veren İhsanoğlu, “Eleştiri sahiplerinin kendi görüşleri. Saygıyla karşılıyorum. Benim hakkımda belki bazıları tam fikir sahibi değildir. Bunun zamanı gelince bu konuları aydınlatacağım. Şimdi biz bir çalışma içindeyiz. Sizlerle daha sık buluşacağız. Bir düzen kuruyoruz. Basının kamuoyunu aydınlatma noktasındaki rolüne önem veriyorum” şeklinde konuştu.

“MEYDANLARA ÇIKACAK MISINIZ?” SORUSU

İhsanoğlu, “Meydanlara çıkacak mısınız?” sorusuna ise, “Program yapılıyor size ilan edeceğiz” diye yanıt verdi. Siyasi parti liderleri ile de bir araya geleceğini söyleyen İhsanoğlu, basının gösterdiği olumlu tavra da teşekkür etti.

ATATÜRK’LE İLGİLİ ELEŞTİRİLERİ

İhsanoğlu, Atatürk ve Cumhuriyeti düşmanı olduğu yönündeki eleştirilere de yanıt vererek şunları söyledi: “Atatürk ile ilgili düşüncelerimi ifade ettim. Laiklik konusunda benim çıkan yeni yüzyılda İslam dünyası diye bir kitabım var. Bunu 2009 senesinde yazdım. Türkçesi Arapçası, İngilizcesi, Rusçası çıktı. Orada önsözünde din ve siyaset ilişkisi üzerine fikirlerimi söylüyorum ve laiklik konusundaki fikirlerimi söylüyorum. Lütfen onları okumadan laiklik lehte ya da aleyhinde olduğumu söylemeyin. Ben fikirlerimi açıksa ifade eden insanım, gizli gündemi olan bir insan olmadım.”

 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz