Son Dakika
22 Ocak 2018 Pazartesi

17 Nisan’ da Ankara’dayız…

16 Nisan 2010 Cuma, 10:47
17 Nisan’ da Ankara’dayız…

Eğitim-Sen Hatay şube Başkanı Servet Kavukoğlu, grev ve toplu sözleşme hakkı konusunda kararlı olduğumuzu göstermek için 17 Nisan Cumartesi günü Ankara’da olacaklarını söyledi.
 
Sendika binası önünde toplanan Eğitim-Sen üyeleri buradan Ulus alanına slogan atarak yürüdüler.Ulus alanında basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Hatay şube Başkanı Kavukoğlu,”ülkemizde işsizlik ve yoksulluk her geçen gün derinleşmekte, işten atmalar tüm hızıyla sürerken, emekçiler işten atılma kaygısıyla çalışmakta, ücretleri düşürülmekte, demokratik haklarını kullanmaları engellenmektedir. Kriz, işsizlik ve yoksullukla birlikte başta yoksul emekçi aileleri olmak üzere, geniş toplum kesimlerini her yönden etkilemeye devam etmektedir. Krizin yıkıcı etkileri her geçen gün daha da ağırlaşırken, emekçilerin sırtındaki yük gün geçtikçe artmaktadır. Bu süreçte tüm halk kitlelerini ilgilendiren parasız eğitim ve sağlık hakkı gibi kazanılmış haklarımızın önemli bir bölümü hedef haline getirilmiş, demokratik, kamusal, nitelikli ve parasız eğitim hakkı talebimize karşın eğitimde ticarileştirme ve özelleştirme uygulamaları arttırılmıştır.” açıklamasında bulundu.
 
AKP’nin, özellikle emekçilerin çalışma yaşamına yönelik olarak gündeme getirdiği yasal düzenlemelerin ve fiili uygulamalarla çalışma ilişkilerini esnekleştirdiğini, kamu istihdamını parçalayarak esnek ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırıcı uygulamalar içine girdiğini ifade eden Kavukoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: ”Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik, eğitim ve sağlık kurumlarında 4-c ve taşeron istihdamı gibi esnek ve güvencesiz çalışma biçimleri her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Esnek istihdam uygulamaları, diğer pek çok neden gibi eğitimin niteliğini ve işleyişini olumsuz etkilemektedir.
 
ıçinden geçmekte olduğumuz dönemde emekçilerin pek çok yönden bölünüp parçalandığı, güvencesiz ve pek çok haktan yoksun olarak çalıştırılmaya zorlandığı, yani emeğin tam olarak baskılandığı bir dönemde AKP tarafından sıkça dillendirilen demokrasi ve özgürlük söylemlerinin ne kadar gerçekçi olduğu da ortaya çıkmıştır.
 
Kamu emekçilerinin ısrarla dillendirdiği grev ve toplusözleşme hakkı ile ilgili olarak göz boyamaya yönelik adımlar atan AKP Hükümeti, Anayasa değişikliği paketini hazırlarken kamu emekçilerinin grevli toplusözleşme hakkı talebini yok sayan bir tutum içine girmiştir. Anayasa değişikliği sürecinde eğitimde var olan eşitsizliklerin ortadan kaldırılması, özgürlükçü eğitim anlayışına dayalı bir eğitim hakkının yaşama geçirilmesi ile mümkündür. Kamusal, parasız, bilimsel, demokratik, laik ve anadilinde eğitim hakkı konusunda herhangi bir somut adım atılmadığı gibi, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve YöK’ün kaldırılması gibi acil düzenlemeler de yapılmamıştır.
 
ışçilerin ve kamu emekçilerinin birleşik mücadelesinin ancak işyerlerinde ve alanlarda örgütlenebileceğine olan inancımızla 14 Nisan’da ıstanbul ve şanlıurfa’dan başlayarak iki koldan Ankara yürüyüşü gerçekleştirecek ve 17 Nisan Cumartesi günü “Demokratik, Kamusal, Parasız, Nitelikli Eğitim; örgütlü, Güvenceli çalışma Hakkı ve Demokratik Yaşam” taleplerimizin arkasında olduğumuzu göstermek için Ankara’da olacağız.
 
5 Nisan’dan itibaren işyerlerimizde ekonomik, özlük ve demokratik taleplerimizi ifade eden imza kampanyalarının yanı sıra; eğitim hakkı, insanca çalışma ve yaşama hakkına yönelik taleplerimizi velilerimiz ve halkımızla paylaşmak ve mücadelemizi onlarla birlikte yürütmek amacıyla tüm il ve ilçelerde merkezi alanlarda kamuoyu oluşturmak amacıyla stantlar açıp, Başbakanlığa hitaben imzalar toplamaya başladık. Topladığımız imzaları, basın açıklamamızın ardından  Başbakanlığa ve Milli Eğitim Bakanlığına posta yoluyla gönderiyoruz.
 
ıstanbul ve şanlıurfa olmak üzere iki koldan yapacağımız Ankara yürüyüşü ile demokratik, kamusal, parasız, nitelikli eğitim; örgütlü, güvenceli çalışma hakkı ve demokratik yaşam taleplerimizi gerçekleştirmek için, grev ve toplu sözleşme hakkı konusunda kararlı olduğumuzu göstermek için 17 Nisan Cumartesi günü Ankara’da olacağız.
 
Tüm eğitim ve bilim emekçilerini, öğrenci ve velilerimizi, eğitim ve sağlık başta olmak üzere, kamu hizmetlerinde yaşanan ticarileştirme ve özelleştirme uygulamalarına son verilmesi, herkesin kadrolu ve güvenceli istihdam edilmesi talebimize destek vermesi için sesimize ses vermeye, kendimizin ve çocuklarımızın geleceği için birlikte, omuz omuza mücadele etmeye çağırıyoruz.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz