Son Dakika
21 Ocak 2018 Pazar

12-18 Mayıs hemşirelerin beklenti haftasıdır

13 Mayıs 2014 Salı, 09:44
tss-asya-gazetesi-com

Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin 12–18 Mayıs Hemşireler Haftası dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Şahin toplantıda yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi: “12 Mayıs tarihi; Doğumdan, ölüme hayatımızda her an çok önemli bir yer tutan bir meslek mensubunun gününü  ‘Dünya Hemşireler Günü ‘ olarak kutlanmaktadır.  Modern Hemşireliğin kurucusu olarak tarihe geçmiş    Florence Nightingele’in doğum günüdür.

Kırım Savaşı sırasında İstanbul’da Selimiye Kışlasında da görev yapan ve ‘Lambalı Kadın’ diye de anılan Florence Nigthingele’nin doğum günü olan 12 Mayıs, bütün dünyada ve 1964 yılından bu yana ülkemizde de ‘Dünya Hemşireler Günü ‘olarak kabul edilmiş ve 12 -18 Mayıs tarihleri de Hemşirelik Haftası olarak kutlanmaktadır.

Ülkemizde her alanda olduğu gibi özellikle sağlık çalışanlarının, meslekleri ile ilgili gün ve hafta kutlamaları, bir kutlama programından çok, günden güne artarak devam eden mesleki sorunların ve olumsuz çalışma şartlarının konuşulduğu gün olmaktadır. Bir sağlık çalışanı olan Hemşirelerin, günden güne artarak devam eden iş yükleri, ülke gerçeklerine göre özlük ve mali haklarındaki kayıplar, maruz kaldıkları mobbing ve şiddet olayları bu sene de Hemşirelerin gündemini fazlasıyla işgal etmektedir.

Türkiye’de görev yapan toplam 149 bin hemşire arkadaşımız ne yazık ki sorunlar sarmalı içerisinde hizmet sunmak zorunda bırakılmışlardır. Ülkemizde hemşire sayısının olması gerekenden çok daha az olması nedeniyle uzun çalışma süreleri ve sürekli nöbetler, hemşirelerin ağır iş yüküne maruz kalmalarına, toplum ve aile içerisindeki diğer sosyal rol ve görevlerini yeteri derecede yerine getirecek zaman ayıramamalarına neden olmaktadır.

Ağır iş yükü ve aylık olarak çalışması gereken yasal süreye ek olarak aylık 60 saate kadar tutulan ekstra nöbetler, sağlık çalışanlarının ve Hemşirelerin bu gün en büyük sorunu halini almış, tükenmişlik sendromunun en büyük nedenidir. Zaten sayıları olması gereken sayının çok altında olan hemşireler, bazı yandaş ve kayırmacı anlayışla, görev alanları dışında ve nöbet uygulamalarından muaf tutulan meslektaşlarının da ekstra iş ve nöbet yükünü üstlenmek durumunda kalmaktadırlar. Bunlara mobing ve şiddet gibi çalışma hayatını zorlaştıran unsurlar da eklenince hemşirelerimizin tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kalmaları katmerleşerek artmaktadır.

Tüm bu sıkıntılara rağmen, Sağlık çalışanlarına yıpranma payı çok görülmekte, döner sermayelerin arttırılması, adaletin sağlanması ve emekliliğe yansıtılması gibi uygulamalar ne yazık ki bir türlü hayata geçirilmemektedir. Bugün sabit ek ödemeye mahkûm edilerek komik performans ücretleri alan hemşire arkadaşlarımız mağdur durumdadırlar. Bütün bu problemlerle mücadele etmek durumunda kalan sağlık çalışanları ve hemşireler, maaşını enflasyona ezdiren, hesap-kitap bilmez yandaş malum sendikanın eseri olan toplu sözleşme ile de, mali haklarında ciddi bir kayıp yaşamaktadırlar.

2014 yılı için sadece 123 TL’lik maaş zammı, 2014 yılının ilk 4 ayının enflasyon oranının 4.96 olması, artan döviz kuru, ücretlerin döviz bazında yaklaşık %16 gibi bir erimeye maruz kaldığı ve toplu sözleşmede unutulan/unutturulan enflasyon farkı, bu yandaş sendikanın çalışanları enflasyon karşısında nasıl mağdur ettiğinin en büyük göstergesidir.

Hemşirelerin özlük haklarına baktığımızda, 8 Mart 2007 tarihinde çıkan Hemşirelik Yönetmeliğinin bu gün fiilen uygulanmadığını görüyoruz. Mevcut Yönetmelik halen yürürlüktedir. Bu yönetmelikle Hemşirelik Hizmetlerinin Yönetimi ve Organizasyonu açıkça belirlenmiş olmasına rağmen, 663 sayılı KHK ile Hemşirelerin ve Hemşirelik Hizmetlerinin bağlı olduğu Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü’nün Hemşirelik mesleği mensubu kişilerden olma şartının olmaması, hemşirelerin en önemli sorunu haline gelmiş bulunmaktadır.

Hemşirelerin hemşirelik hizmetlerinin sunumunun gerçekleştiği alanda idareci olma imkânının tekeli bu düzenleme ile ellerinden alınmış, herhangi bir alanda lisans mezunu herkesin Hemşirelik Hizmetlerinin yöneticisi olmasının yolu açılmıştır. Hemşirelerimizin çok istediği branşlaşma yeterince hayata geçirilmemiştir. Hizmet içi eğitimler ve sertifika programları yetersiz kalmaktadır. Kreş hizmeti gibi hemşirelerimizin sosyal ve aile hayatlarına katkı sağlayacak, çalışma hayatının bu alanlara etkilerini azaltacak düzenlemeler için tabir caizse hiç kimse kılını kıpırdatmamaktadır.

Bizim beklentimiz göstermelik kutlamalar yerine hemşireler haftasında sorunların çözümü ve taleplerin karşılanması adına çalışmalar yapılmasıdır.  Çalışma hayatında olumlu düzenlemelerin hayat bulmasıdır. Bu hafta hemşirelerimiz için umuttur, beklentidir. Buna cevap verilmelidir.  Salonlarda idarecilerle kolkala girerek hamaset içeren, hiçbir çözüm üretmeyen toplantıların bir anlamı yoktur.

Türk Sağlık- Sen olarak hemşirelerimizin sıkıntılardan uzak bir çalışma hayatına kavuşmaları dileğiyle, Türkiye’nin dört bir yanında bu kutsal hizmeti, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde yürüten tüm hemşirelerimizin hemşireler haftasını kutluyor,  sorunların kaynağı olan yöneticilerle salon toplantılarında boy göstermek yerine sizlerin sorunlarını dile getirmek için sizlerle beraber olmayı tercih ediyoruz. Tüm hemşirelerimizin hemşireler gününü, haftasını kutluyorum.”

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz