Son Dakika
23 Eylül 2018 Pazar

10 Engellinin Yüzü Güldü

12 Eylül 2011 Pazartesi, 09:50
10 Engellinin Yüzü Güldü

Hatay’da bir grup öğrenci tarafından başlatılan ”Mutluluğa bir kapak da sen at” kampanyası ile 10 engelli, tekerlekli sandalye sahibi oldu. 
 
 
Kampanyanın sorumlusu Derhan Daraoğlu, Antakya Belediyesi eski hizmet binasında düzenledikleri tekerlekli sandalye dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, 9 ay önce ”Mutluluğa bir kapak da sen at” sloganıyla çıktıkları yolda 2 ton plastik kapak topladıklarını belirterek, yolda gördükleri plastik kapakları, bazı kişilerin aşağılayıcı bakışlarına aldırış etmeden topladıklarını kaydetti. 
Kampanya kapsamında belediyelerin, okulların, sivil toplum kuruluşları ve esnafın kapak toplayarak kendilerine destek verdiğini ifade eden Daraoğlu, şöyle devam etti: 
 
 
”ınsanlarımızın bu konu hakkında bilinçlenmesi, duyarlı olması mutluluk verici bir olay. Bilindiği üzere plastik kapaklar ancak 400 yıl gibi uzun bir süreç sonra doğadan yok olma aşamasına geliyor.
 
 Bizim buradaki amacımız, o plastik kapakların geri dönüşüm işlemini yaparak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir doğa bırakmak. Bir diğer amacımız da sayısı sadece ilimizde 42 bin olan engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları olan tekerlekli sandalyeleri temin etmektir. 
 
 
Kampanya süresince toplanan 2 ton plastik kapakla 10 engelliye tekerlekli sandalye alındı. Amacımıza ulaşmanın mutluluğunu yaşamaktayız” 
 
 
Türkiye Sakatlar Derneği Antakya şubesi temsilcisi Semra Güzel de engelliler adına kampanyayı düzenleyenlere teşekkür etti. 
 
 
Konuşmaların ardından 10 engelliye tekerlekli sandalyeleri törenle dağıtıldı. Bu arada, tekerlekli sandalye dağıtım töreninin yapıldığı binanın mimari özelliği nedeniyle engellilerin alana geliş ve gidişlerinde zorluklar yaşandığı gözlendi. 
 
 
Törene, Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odası Birliği Başkanı Kadir Teksöz, Antakya Gönüllüleri Derneği Başkanı Mustafa özal, Hatay Sosyal Dernekler Platformu Başkanı Mahmut Sönmez katıldı. 
 

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz