Son Dakika
19 Ocak 2018 Cuma

1 Ayda Bitecek…

04 Şubat 2010 Perşembe, 10:25
1 Ayda Bitecek…

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’tan müjdeli haber geldi. Yıllardır gündemde olan, özellikle Antakya’nın Doğu yakasının su ihtiyacının tamamını karşılayan Harbiye-Antakya içme suyu isale hattı yenileniyor. Projenin ihalesi 6 Kasım 2009’da gerçekleşti. 23 Kasım 2009 tarihinde ihaleyi kazanan yüklenici (Selahattin Serkan Karagöz) ile sözleşme imzalandı. 28.11.2009’da yükleniciye işyeri teslimi yapıldı. 02.02.2010 itibariyle yüklenici firma tarafından proje uygulamasına başlandı. Sözleşmeye göre çalışma 1 ayda tamamlanacak ve proje KDV hariç 743.294 bin TL’ye malolacak. Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş Harbiye-Antakya içme suyu isale hattı yenileme projesi ile ilgili görüşlerini şu şekilde belirtti:
 
 
 Tarihi geçmişi Fransızlar dönemine dayanan ve en son ıller Bankası’nca 1982 yılında yapımı tamamlanan “Antakya-Harbiye ıçme Suyu ısale Hattı” hali hazırda asbest ve çelik borulardan oluşuyor. 600 mm çapında ve toplam 9484 metre uzunluğunda olan hat, 10.000 m3 hacimli Bağrıyanık su deposuna suyun taşınması suretiyle nüfusu 70.000’i bulan Antakya’nın Doğu yakasının su ihtiyacını karşılıyor. Ancak bu hattın kaptaj bölgesi ile Antakya- Harbiye karayolu arasında kalan güzergâhı zaman içinde yapılaşmadan dolayı binaların altında kalmış ve bu noktalardaki kaçaklar ve kayıt dışı kullanımlar kontrol edilemez hale dönüşmüştür. Diğer taraftan teknolojik ömrünü tamamlamış ve sürekli arıza veren aspest borulardan kaynaklı su kesintileri hem Harbiye halkını, hem de bu hattan su ihtiyacı karşılanan Antakya’nın Doğu yakasındaki vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep oluyordu.
 
 
 
Belediyemizce, varolan bu sorunu çözüme kavuşturmak amacıyla, Antakya- Harbiye karayolu arasındaki güzergâhta kalan ve teknolojik ömrünü tamamlayan 2805 metre uzunluğundaki içme suyu isale hattının yenileme çalışmalarının başladığını kamuoyuna müjdelemek istiyorum. 1 ayda bitirilmesi planlanan projenin tamamlanmasıyla birlikte hem halkımızın daha sağlıklı koşullarda su temini sağlanmış olacak, hem de % 50’lere varan kayıp ve kaçak su önlenmiş olacaktır. Yıllardan beri kayıp ve kaçaklardan dolayı israf edilen Harbiye suyu böylelikle kontrol altına alınarak kent ve ülke ekonomisinin zarara uğraması da önlenmiş olacak. Doğu Antakya’nın tamamına yakınının Harbiye-Antakya Su ısale hattı kaynağından içme suyu ihtiyacının karşılandığı düşünüldüğünde ki bu rakam yaklaşık 70.000 nüfusa tekabül ediyor, projenin kentimiz adına ne denli önemli olduğunu özellikle vurgulamak istiyorum. Ayrıca yakın dönem içinde gerçekleştireceğimiz çalışmayla birlikte “Debi ölçerler” vasıtasıyla debiler günlük olarak ölçülecek, bu sayede olası arıza ve kaçakların tespiti bilimsel yollarla gerçekleştirilecektir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz