Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

0 ıle 6 Yaş Arası Çocuk ıçin Önemli …..

10 Ocak 2012 Salı, 09:11
0 ıle 6 Yaş Arası Çocuk ıçin Önemli …..

Lekesiz; “Eğitimde de işin temeli okul öncesi eğitimdir. Bu ne kadar iyi olur ise ilköğretim, ortaöğretim, üniversite eğitimi ve müteakip dönemler bu güçlü temelin üzerine daha güzel şekilde inşa ediliyor. Bugünkü bilimsel araştırmalar şunu gösteriyor. Bir insan hayat boyu öğrendiklerinin tamamının yüzde 85’ine yakınını 0 ile 6 yaş arasında öğreniyor.
 
 Bunun içindir ki, erken çocukluk dönemi dediğimiz 0 ile 6 yaş arası hem o çocuk için önemli, hem ailesi, hem beldemiz, ilçemiz, ilimiz, hem de ülkemiz için çok önemli.”
 
 
Altınözü ilçesi, Altınkaya Beldesindeki Altınkaya Anaokulu, düzenlenen törenle hizmete açıldı.Törene, Vali M. Celalettin Lekesiz, Altınözü Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Ali Arslantaş, Altınözü Belediye Başkanı Cavit Alkan, Altınkaya Belediye Başkanı Mustafa Kaves, ıl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Gülen, ıl özel ıdare Genel Sekreteri Muhittin şahin, ıl Milli Eğitim Müdürü Cafer Tulmaç ile bazı daire müdürleri ve Altınkayalılar katıldı.
 
 
Okul öncesi Eğitimin Evin Temeli GibiAltınkaya Anaokulu, açılış töreninde konuşan Vali Lekesiz, “daha güçlü bir Türkiye için okul öncesi eğitimin evin temeli gibi olduğunu, evin temelinin sağlam olması halinde üzerine birkaç kat ilave edilebileceğini ifade ederek, “Eğitimde de işin temeli okul öncesi eğitimdir. Bu ne kadar iyi olur ise ilköğretim, ortaöğretim, üniversite eğitimi ve müteakip dönemler bu güçlü temelin üzerine daha güzel şekilde inşa ediliyor. Bugünkü bilimsel araştırmalar şunu gösteriyor.
 
 
Bir insan hayat boyu öğrendiklerinin tamamının yüzde 85’ine yakınını 0 ile 6 yaş arasında öğreniyor. Bunun içindir ki, erken çocukluk dönemi dediğimiz 0 ile 6 yaş arası hem o çocuk için önemli, hem ailesi, hem beldemiz, ilçemiz, ilimiz, hem de ülkemiz için çok önemli.”dedi.
 
 
Gelişmiş ülkelerde okul öncesi eğitimin yüzde 100’e varan oranlarda olduğunu, bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığımızın da konuya çok önem verdiğini hatırlatan Lekesiz, “ılimiz genelinde de çok önem veriyoruz. Artık sadece şehir merkezinde değil, en ücra köylerimizde dahi böyle anaokullarımız var.
 
 
En kötü ihtimalle ilköğretim okullarımızın bünyesinde okul öncesi eğitim dersliklerimiz var. Bir başka ifadeyle şehirdeki çocuğumuz hangi haklardan, eğitim imkânlarından yararlanıyor ise, köydeki, beldedeki, mezradaki çocuklarımız da yararlansın istiyoruz. Daha güçlü, daha iyi, daha müreffeh, daha çağdaş bir Altınkaya, Altınözü, Hatay için ve Türkiye için. Tüm bu çalışmaların sonucunda memnuniyetle, gururla belirtmek istiyorum ki, 81 il içerisinde okul öncesi eğitimi sıralamasında ilimiz Türkiye birincisi oldu.” şeklinde konuştu.
 
 
Altınözü Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Ali Arslantaş ise, belde ve okul hakkında bazı bilgiler verdi.
 
Açılışı yapılan okulun 1996 yılında ıl özel ıdaresi imkânları ile 8 derslikli bir ilköğretim okulu olarak yapıldığını, 2003 yılında 24 derslikli ilköğretim okulu yapıldıktan sonra okulun atıl vaziyette kaldığını, 90 bin TL harcanarak binanın restore edilerek anaokulu olarak hizmet vermeye başladığını söyledi. Arslantaş, ayrıca 2006 ve 2007 doğumlu 115 çocuktan anaokuluna devam etmeyen öğrenci olmadığını, belde de açılan kurslarla okumaz yazmaz vatandaşın da kalmadığını sözlerine ekledi.
 
 
 
Altınkaya Belediye Başkanı Mustafa Kaves ise, okul öncesi eğitimin çocukların ileriki yaşlarında öğrenme yetenekleri ve başarı düzeylerinin üzerinde oldukça etkili olduğunu, bu amaçla belde de atıl durumda olan okulu restore ederek hizmete aldıklarını ifade etti.Konuşmaların ardından kurdele kesilerek, bina hizmete açıldı. Lekesiz ve beraberindeki heyet tarafından okulun bölümleri gezilerek, incelendi.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz